Jak wygląda atak nerwicy lękowej?

witam,chciałam opisać co mi się przydarzyło w nocy i co mnie bardzo zaniepokoiło. Otóz  dzisiaj w nocy mialam cos strasznego i dziwnego mam 27 lat, zaczelo mi sie strasznie krecic w glowie piszczec w uszach zaczelam sie pocic cialo mi drzalo i czulam niepokoj,lek ze zaraz umre, a gdy probowalam przelozyc sie na prawy bok lub uniesć głowę wszysko sie dzialo z potrójną siłą, co to mogło być?czy to coś grożnego? Czy moglo to być coś związane z sercem, naprzykład zawał czy był to tylko atak nerwicy lękowej? Nigdy czegoś takiego nie miałam i bardzo się tym denerwuje. Proszę o jakies wskazówki co mi jest pozdrawiam

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, drogą internetową nie da się postawić diagnozy i stwierdzić, czy to, czego Pan doświadczył w nocy, było atakiem lęku, co mogłoby świadczyć o rozwoju zaburzeń z grupy nerwic. Owszem, objawy, o których Pan wspomniał (zawroty głowy, piszczenie w uszach, wzmożona potliwość, drżenie ciała, lęk przed śmiercią) mogą świadczyć o nerwicy lękowej. Napadowi lęku panicznego towarzyszą liczne objawy somatyczne (cielesne), często podobne do zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia czy układu oddechowego. Nawet najdłuższa lista symptomów nie odda jednak tego, co przeżywa człowiek w stanie paniki. Do typowych objawów paniki zalicza się: kołatanie serca, przyspieszone tętno, pocenie się (zimne poty), duszność, brak tchu, problemy oddechowe, hiperwentylację, ból w klatce piersiowej, dreszcze, drżenie, uczucie dławienia się, uczucie gorąca w ciele, zawroty głowy, omdlewanie, drętwienie kończyn, bladość, nudności, derealizację i depersonalizację, obawę przed utratą kontroli nad sobą i przed śmiercią. Panika zaczyna się nagle, stopniowo narasta, by osiągnąć apogeum w czasie kilkunastu minut. Zwykle trwa do godziny. W okresie napadu paniki nie muszą wystąpić wszystkie powyższe symptomy. Po napadzie irracjonalny lęk zwykle się utrzymuje w postaci lęku typu agorafobii (lęk przed wyjściem z domu) i lęku antycypacyjnego, tzw. „lęku przed lękiem” (obawy, że atak paniki może się powtórzyć). Jeżeli powyższe objawy były Pana udziałem i czuje Pan nieprzyjemne napięcie psychiczne, radziłabym skonsultować się z lekarzem psychiatrą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Nerwicę lękową to zaburzenie , będące skutkiem długotrwałego stresu, który powoduje rozregulowanie autonomicznego systemu nerwowego. To właśnie ASN odpowiada za procesy akcja-reakcja oraz hamowania reakcji w sytuacjach odpoczynku. W wyniku długotrwałego stresu psychologicznego, rozumianego szerzej niż stres normalny, system odpornościowy ulega przeciążeniu, co jest przyczyną zaburzeń funkcjonowania zarówno afektywnego, jak i behawioralnego. Nerwicy lękowej towarzyszy niezdefiniowany niepokój. Jest to najdotkliwszy objaw nerwicy. Lęk pojawia się w sytuacjach nie postrzeganych przez jednostki zdrowe jako zagrażające. Nerwica lękowa posiada kilka podrodzajów. W Polsce obowiązuje klasyfikacja ICD-10..Do grupy zaburzeń lękowych należą następujące podgrupy: fobie , zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia - reakcje na traumatyczne wydarzenia,
zaburzenia dysocjacyjne, zaburzenia somatyczne, dystymia i inne zaburzenia lękowo-nerwicowe. Często dla osoby,, pojawiający się lęk jest czymś niezrozumiałym i sam w sobie jest powodem wzmocnienia poczucia niepokoju. Lęk nie posiada w nerwicy lękowej swojej realnej przyczyny. Lęk nerwicowy może mieć charakter napadowy lub ciągły. Zazwyczaj z napadowym charakterem lęku, wiąże się jego duża siła. Wiele osób twierdzi, że lęk ma największe natężenie w nocy. Zazwyczaj jest to lęk przed śmiercią własną lub osoby bliskiej oraz niepokój o przyszłość.
Witam
Nerwica lękowa wpływa także na ciało. W większości przypadków nerwica przybiera charakter somatyczny. Do częstych objawów somatycznych należą migrenowe bóle głowy, kołatanie lub nerwica serca, podwyższone tętno, nadmierne pocenie się, nerwica żołądka czy napięcie mięśniowe. Czasem do wtórnych objawów nerwicy należy między innymi szczękościsk oraz nadciśnienie tętnicze.

Należy pamiętać, że objawy somatyczne mają destrukcyjny wpływ na organizm, dlatego nerwica lękowa jest zaburzeniem, które należy leczyć. Pomoc odnajdziemy w gabinecie psychiatrycznym i psychologicznym. Leczenie farmakologiczne pomaga opanować objawy nerwicy, jednak w większości przypadków nie leczy przyczyn nerwicy, z którymi poradzi sobie psychoterapia pacjenta.
Pozdrawiam
Anna Ręklewska- psychoterapeuta

Witam,

rozumiem, że zaniepokoiły Panią te objawy. Proszę uważnie obserwować siebie, jeśli sytuacja będzie się powtarzała warto skonsultować to z lekarzem psychiatrą.

Witam
opisane przez Panią objawy są charakterystyczne dla zaburzeń lękowych.
Sugerowałabym, żeby podjęła Pani psychoterapię ( najlepszy sposób leczenia zaburzeń lękowych) im szybciej tym lepiej ( żeby zaburzenia się nie utrwaliły i nie pogłębiły)
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Witam... szczerze współczuję. Nie mam jednak dla Pani dobrych wiadomości. Postawienie, choćby powierzchownej czy przybliżonej, diagnozy korespondencyjnie przerasta moje umiejętności. Proszę pilnie skontaktować się choćby z lekarzem rodzinnym lub psychiatrą, do którego nie musi Pani mieć skierowania. Wczesne rozpoznanie to podstawa skutecznej terapii, proszę więc nie zaniedbać, nawet jeżeli podobny "atak" się nie powtórzy. Pozdrawiam.