Jak wygląda dzienne zapotrzebowanie na witaminę E?

Jak wygląda dzienne zapotrzebowanie na witaminę E, ponieważ z narzeczonym zażywamy suplementy które łącznie zawierają 46 mg witaminy E (warzywa i owoce firmy Juice PLUS),chcielibyśmy również dołączyć kwasy Omega-3 które również zawier. 15 mg witaminy E. Nadmiar jest szkodliwy a jak to wygląda w naszym przypadku? Czy możemy przyjmować tak łączone suplementy? W ogóle szukaliśmy artykułu na temat witamin których nadmiar jest wypłukiwany z organizmu a których nie, lecz bezskutecznie. Proszę o odp.

Witamina E jako rozpuszczalna w tłuszczach nie jest wydalana z moczem, a jej nadmiar może być toksyczny (jako składnik antyoksydacyjny w nadmiarze działa prooksydacyjnie, czyli w sposób przeciwny do zamierzonego). Zalecane dzienne spożycie dla kobiet wynosi 8 mg, a dla mężczyzn 10 mg. Spożycie dwukrotnie przekraczające tą dawkę jeszcze nie wywołuje negatywnych efektów, ale nie polecam spożycia więcej niż 25 mg dziennie. Sugerowałabhm zatem zmnienić sposób suplementacji. Najbardziej wartościowe są zresztą dla organizmu składniki naturalnie zawarte w żywności, dlatego najlepiej jest stosować dobrze zbilansowaną dietę.