Jak wygląda leczenie chłoniaka?

witam lekarz podejrzewa u mnie chloniak. mam miec biopsje wezłów chłonnych poniewaz na całym ciele mam powiekszone wezły chłonne. jakie sa rokowania i leczenie.

Witam Pana,

Leczenie chłoniaka zależy od jego typu i stopnia zaawansowania. Niektóre chłoniaki mają przebieg dość łagodny i są przez to często wykrywane w dość późnym stadium. Inne z kolei mogą przebiegać znacznie bardziej agresywnie. Leczeniem pierwszego wyboru jest chemioterapia - jednym z podstawowych schematów, np. w leczeniu chłoniaka Hodgkina jest zastosowanie na raz kilku leków, np. adriamycyny, bleomycyny, winblastyny i dakarbazyny. W razie potrzeby można wyciąć chirurgicznie zmienione chorobowo węzły chłonne i zastosować radioterapię. Proszę zaufać lekarzom i pozwolić im wybrać najbardziej dla Pana optymalną formę terapii. W niektórych typach chłoniaków część chorych uzyskuje całkowitą remisję choroby, a więc musi się Pan nastawić, że "MA BYĆ DOBRZE!"

Pozdrawiam serdecznie i dużo zdrowia życzę.

dr n. med. Marek Derkacz