Jak wygląda leczenie fobii społecznej?

Jak się leczy fobię społeczną? Mimo częstego kontaktu z ludźmi w pracy itd. mój przyjaciel ma objawy fobii społecznej. Mówi się, że aby wyleczyć fobię trzeba ekspozycji na tą fobiczną sytuację. Jak w takim razie wyleczyć fobię skoro ekspozycja nic nie daje.

Przede wszystkim należy podjąć psychoterapię. W zależności od nurtu w jakim jest prowadzona, metody leczenia będą się różnić między sobą. Podczas konsultacji wstępnych z psychoterapeutą zostaną omówione cel i plan leczenia.

Witam Pana,
Tak naprawdę, wszystkie nurty psychoterapeutyczne zajmują się
leczeniem zaburzeń lękowych w tym fobii społecznej.
Terapia powinna być zindywidualizowana, to znaczy dostosowana
do problemu, potrzeb i możliwości psychofizycznych pacjenta.
Żeby skutecznie pomóc Pana przyjacielowi, należy przyjrzeć się
różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni jego życia,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń, dotrzeć do źródła
problemu, rozpoznać przyczynę lęków i trudności
w funkcjonowaniu społecznym Pana przyjaciela oraz przyczynę
psychicznych uwarunkowań związanych z unikaniem
kontaktów społecznych i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Ważne, żeby Pana przyjaciel zdecydował się na podjęcie
odpowiedniej terapii i systematycznie w niej uczestniczył,
bowiem tego typu zaburzenia mogą prowadzić do izolacji
społecznej.
Natomiast skuteczność psychoterapii zależy nie tyle od nurtu,
w jakim pracuje terapeuta, ile od systematyczności i zaangażowania
osoby zainteresowanej oraz od umiejętności terapeuty.
Gdyby Pana przyjaciel chciał porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl