Jak wygląda operacja na żylaki?

Miałam wczoraj wstępne badanie żylaków, w niedługiej przyszłości mam mieć wykonane badanie USG żylaków. Lekarz skupił się na żyle przebiegającej na wewnętrznej stronie nogi. Mam duże żylaki wybrzuszenia i całe mnóstwo drobnych żylaków, ale od jakiegoś miesiąca odczuwam bardzo silny ból z tyłu nogi w okolicy kolana, czasem ciągnie do połowy uda. Zwłaszcza gdy stoję dłuższą chwilę, ból narasta nie do wytrzymania. Prawdopodobnie będę miała operację żylaków. Na czym to polega? Czy istnieje możliwość wyrwania żył odpiszczelowej i odstrzałkowej równocześnie? Czy wstawia sie w to miejsce jakiś implant? (Wyrwane żyły, co w zamian?)

KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Leczenie operacyjne żylaków podjęte wcześnie daje bardzo dobre efekty - redukcję objawową oraz dobry efekt kosmetyczny. Przy dłużej trwających objawach czasem nie można uzyskać pełnego wyleczenia. Istnieje kilka metod operacyjnego usunięcia żylaków, bardzo często są one łączone podczas jednego zabiegu. Nie napisała Pani, czy została Pani poinformowana planowanym rodzaju zabiegu, więc pokrótce napiszę o podstawowych metodach: - Stripping - czyli usunięcie żyły - na początku wykonuje się podwiązania żyły odpiszczelowej/odstrzałkowej przy ujściu, potem początek żyły w okolicy kostki. Do wnętrza żyły wprowadza się drucik (tzw. stripper) aż do miejsca, w którym żyła będzie usunięta. Po przecięciu żyły usuwa się fragment ze stripperem, szyje rany i bandażuje kończynę. Nie wstawia się żadnych implantów. - Krosektomia - czyli wysokie podwiązanie żyły odpiszczelowej (tuż przy żyle udowej) i zamknięcie wszystkich dopływów ujścia. Stosowana w przypadku przeciwwskazania do kompletnego usunięcia żylaków. - Flebektomia - usunięcie fragmentów zmienionych żył, z pomocą małych cięć.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty