Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza ginekologa?

Mam pytanie odnośne badań u ginekologa. Czy jeśli idę pierwszy raz do ginekologa przyjmującego w przychodni do której należę płace za badania? Co mam powiedzieć, gdy chcę zrobić badania na to czy jest ze mną wszystko wporządku skoro od 3 miesięcy nie mogę zajść w ciąże? Czy badania z tym związane są płatne?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Lekarza ginekologa może sobie Pani wybrać spośród wszystkich, którzy przyjmują w ramach ubezpieczenia NFZ (czyli wszędzie poza gabinetami prywatnymi)- nie musi to być koniecznie lekarz z Pani przychodni. 3 miesiące to jeszcze za krótko, żeby stwierdzić niepłodność i szukać jej przyczyny. Robi się to dopiero po co najmniej roku nieskutecznych prób zajścia w ciążę. Nieregularne cykle nie są  w Pani wieku niepokojące, bo Pani układ rozrodczy ma prawo jeszcze nie być w pełni dojrzały. Jedyne badania, jakie pewnie zaproponuje obecnie lekarz, to te które powinno się wykonać przed ciążą: badanie ginekologiczne, USG narządu rodnego, cytologia, ewentualnie wymaz z szyjki macicy, badania krwi: morfologia, grupa krwi, glukoza, przeciwciała przeciw toksoplazmie, wirusowi cytomegalii, różyczce, WZW typu B i C, ewentualnie HIV, badanie ogólne moczu, ciśnienie krwi. Większość z tych badań jest nieodpłatna. Trzeba także jeszcze przed ciążą upewnić się, że zęby są zdrowe! Pozdrawiam.