Jak wygląda proces leczenia uzależnienia od jedzenia?

Witam, jak wygląda proces leczenia uzależnienia od jedzenia? wiem, że na początku trzeba sobie zdać sprawę z problemu oraz znaleźć przyczynę. Problem mam od przedszkola, teraz mam 22lata. Pytam,bo na początku chciałabym spróbować sobie z tym sama poradzić, bez psychologa(wiem, że jak nie dam sobie rady sama to pójdę, ale chcę spróbować sama). Czy samo uświadomienie sobie problemu i prowadzenie zdrowego tryby wystarczy? Czy są jakieś programy/książki, które mogłyby mi pomóc?

Dobry wieczór,
Nie precyzuje Pani jak rozumie "uzależnienie od jedzenia". Ma Pani rację, żeby podjąć właściwe kroki, należy dobrze zdiagnozować przyczynę problemu.
Samo uświadomienie sobie trudności to pierwszy ważny krok. Jednak dopiero zrozumienie przyczyn i mechanizmów oraz praca nad ich zmianą będzie mogła przynieść ulgę.
Wspomina Pani, że problem towarzyszy już od wielu lat. Mocno ugruntowane nawyki wymagają więcej pracy i są trudniejsze do zmiany.
Polecałabym wizytę u dietetyka, który pomógłby dostosować dietę do Pani potrzeb. Jedzenie często stanowi sposób regulowania doświadczanych emocji. Nie jest samo w sobie problemem, a jedynie powierzchownym zauważalnym sposobem radzenia sobie, objawem. Wspólnie z psychologiem poszukalibyście przyczyn i mechanizmów wspomnianego uzależnienia, które regulują zachodzący proces. Mogłaby Pani wypracować w sobie również nowe nawyki, również żywieniowe.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Witam,
Podaje Pani zbyt mało informacji abym mogła Pani udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zazwyczaj problemy z nadmierną ilością jedzenia wiążą się z zajadaniem stresu lub trudnościami natury emocjonalnej. Takie wzorce są mocno utrwalone i bardzo często trudno jest samemu zauważyć w którym miejscu wchodzimy w błędne koło wzmacniające uzależnienie od jedzenia. Czasami napady głodu mają związek z realnym brakiem pewnych substancji odżywczych i wiążą się z niewłaściwą dietą.
Proponuję Pani wizytę u terapeuty, to pozwoli Pani szybciej uporać się z nękającym Panią problemem Pomocna może się także okazać wizyta u dietetyka.
Pozdrawiam
Aleksandra Tyszka