Jak wygląda proces postępowania w przypadku wykrycia patogenu boreliozy u kleszcza?

Dzień dobry, Po ukąszeniu i oddaniu kleszcza do badania otrzmałam z laboratorium wynik pozytywny z adnotacją, że nie oznacza to zarażenia pacjenta. Jednocześnie lekarz internista poradził czekać na rumień (mimo, że nie zawsze się przecież pojawia) jednocześnie podważył sens badania samego kleszcza. Proszę o informację jaki jest tok postępowania w przypadku wykrycia patogenu boreliozy u kleszcza. Dziękuję

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Pani lekarz ma rację: nie ma sensu badać kleszcze na obecność Borrelii. Aby doszło do przemieszczenia patogenów z przewodu pokarmowego kleszcza do krwioobiegu człowieka, kleszcz musi pasożytować na człowieku co najmniej dobę. Poza tym (tak jak napisano na wyniku) obecność Borreli u kleszcza nie oznacza zakażenia u człowieka. Należy teraz obserwować czy wystąpi rumień w okolicy wkłucia, a jeśli by wystąpił, to należy włączyć odpowiednie leczenie.