Jak wygląda proces postępowania w przypadku zdiagnozowania HPV?

Dzień dobry. Ostatnio zdiagnozowano u mnie HPV 16, a co za tym idzie - kłykciny kończyste. Jaka jest dalsza profilaktyka? Czy ten wirus już się ma na całe życie? I jaka jest szansa przekształcenia się go w raka szyjki macicy i raka jamy ustnej? Kłykciny mam w okolicach odbytu. I przy okazji -> po tym, jak przeczytałam na temat kłykcin i dowiedziałam się, że mogą występować również w jamie ustnej, sprawdziłam ją. Z tyłu języka mam czerwone (nie białe) wypustki - czy to mogą być też jakieś zmiany chorobowe?

Wszystkie widoczne zmiany należy usunąć. Powinna Pani iść do ginekologa , żeby zbadał "wewnatrz" . Kłykciny faktycznie mogą występować w jamie ustnej, jeśli sa to proponuje kons laryngologa. Partner również może byc zakażony. Na pocieszenie powiem , że wirus sam może ustąpić po kilku kilkunastu miesiącach po wyleczeniu zmian skórnych. Pozdrawiam, w razie pytań zapraszam na email