Jak wygląda profilaktyka konfliktu serologicznego w ciąży?

Jestem w 26 tygodniu ciąży. Mam grupę krwi 0 Rh minus a mąż a Rh plus. Zrobiłam test sanco, który wykrył ze dziecko ma krew Rh plus. Mój lekarz poinformował mnie, że wg standardów powinnam przyjąć immunoglobulina pomiędzy 28 a 30tym tc, ale on odradza ponieważ ta szczepionka nie jest obojętna, nie jest wytwarzana chemicznie i może dojść do zarażenia innymi patogenami. Jest zwolennikiem podania immunoglobuliny dopiero po porodzie. Czytałam jednak, że w ostatnim trymestrze może dojść do przecieków i jeśli moja krew wytworzy przeciwciala przed podaniem immunoglobuliny, to kolejne ciążę mogą być zagrożone? Proszę o opinie nt profilaktyki konfliktu serologicznego w czasie ciąży.

Lek. Tomasz Budlewski

proponuje udać się do innego ginekologa celem konsultacji, standardy są po to aby je przestrzegać.

Jednocześnie przepraszamy za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź.