Jak wygląda remisja depresji?

Witam, jestem 21 letnią kobietą, od kilku lat mam ciężką depresję z silnymi lękami przerywane takimi dziwnymi stanami, trwającymi 2-4 miesięcy, z których bardzo mało pamiętam, a podczas których wydaję masę pieniędzy, zadłużam się, uprawiam seks z mężczyznami, z którymi nie jestem w związku, i generalnie jestem bardziej aktywna niż zazwyczaj. Czy tak właśnie wygląda remisja depresji? Jak mogę kontrolować takie zachowania?

Witam
Opisane przez Panią stany raczej nie są remisją depresji a drugą jej fazą - manią.
W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej stany smutku, poczucia beznadziei, bezsilności przeplatają się ze stanami euforii, braku granic w relacjach itp. Depresja dwubiegunowa to ciężka odmiana depresji i leczenie jest bardzo złożone. i najczęściej długotrwałe. Ten rodzaj depresji wpływa bardzo destrukcyjnie na życie zawodowe i prywatne chorego. Dlatego warto by Pani leczyła się pod okiem bardzo dobrego specjalisty w Ośrodku, który ma doświadczenie w leczeniu tej choroby.

Nie ma prostych zaleceń w kwestii kontrolowania siebie w stanie manii, podstawą są tu dobrze dobrane leki, sądząc po tym co Pani pisze, mam wątpliwości czy te, które Pani zapisano są odpowiednie.
Sugeruję dodatkową konsultację lekarską.
pozdrawiam serdecznie
Edyta Kołodziej Szmid

Witam,
Stan, który pani opisuje nie wygląda na remisję depresji, a raczej na stan, który można określić jako maniakalny lub hipomaniakalny. Jest on tak jakby przeciwieństwem depresji – charakteryzuje się występowaniem podwyższonego nastroju, towarzyszy mu uczucie pobudzenia, energii, siły, zmniejszona potrzeba snu. Często towarzyszą mu impulsywne, niekontrolowane zachowania, między innymi takie, jak Pani opisuje. Tego typu stany, na przemian z depresją występują np. w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych lub w niektórych zaburzeniach osobowości, charakteryzujących się pewną „chwiejnością emocjonalną”, gwałtownymi zmianami nastroju, niekontrolowanymi zachowaniami. Stany euforii i wysokiej energii mogą pojawiać się na przemian z depresją i lękiem.
Pyta pani, jak kontrolować takie zachowania. Myślę, że bez profesjonalnej pomocy będzie to bardzo trudne. Na pewno potrzebna Pani diagnoza i dokładne określenie, gdzie tkwi problem. Najlepiej udać się w tym celu do lekarza psychiatry lub psychologa. Lekarz może przepisać leki na wyrównanie nastroju i/lub zalecić psychoterapię.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Erbel