Jak wygląda sytuacja mojej wątroby?

Mam 22 lata. Oto moje wyniki badań, które wyszły poza normami: WBC 4,15 *10^3/ul, norma (4,50-11), LYMPH 0,94*10^3/ul, norma (1,00-5,00), ALT 564 U/l, norma (<31), AST 552 U/l, norma (<32). Chciałam dodać, że już miałam problemy z wątrobą i przeszłam na dietę zaleconą przez lekarza. Od ponad roku nie wypiłam kropli alkoholu. Mimo że mam nadwagę, to się nie odchudzam. Jestem studentką i jedyne co, to żyję w ciągłym stresie i mało sypiam, ok. 5 godzin dziennie. Proszę o w miarę szybkie rozpatrzenie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tak znaczne podwyższenie enzymów wątrobowych, wymaga dalszej diagnostyki w celu uchwycenia ewentualnej przyczyny tych zaburzeń.

Enzymy te znacznie zwiększają dozwolone wartości w ostrych zapaleniach wirusowych wątroby, autoimmunologicznych zapaleniach wątroby, jej uszkodzeniu przez toksyny i leki. Ważne są dodatkowe informacje, czy np. przyjmuje Pani antykoncepcję hormonalną. Następnie proponowałbym w pierwszej kolejności badania w kierunku HBV i HCV, oznaczenie GTTP, bilirubiny całkowitej oraz wykonanie usg jamy brzusznej.

W zależności od pierwszych przesiewowych badań, lekarz będzie mógł zaproponować dalszą ukierunkowaną diagnostykę.

Serdecznie pozdrawiam!