Jak wyglada szyjka macicy podczas ciąży?

Witam, chciałam się zapytać jak wygląda szyjka macicy w czasie ciąży (np. czy jest położona nisko, czy wysoko, czy jest twarda czy miękka) a jak podczas końcowej fazie cyklu, tzn. tuż przed okresem? Z góry dziękuje za odpowiedz

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Szyjka macicy w czasie ciąży jest twarda, długa i zamknięta, położona raczej wysoko, lecz jej obraz zmienia się w czasie ciąży, pod koniec której szyjka ulega skróceniu. Pod koniec cyklu szyjka macicy staje się krótsza i otwarta.

Ciąży nie rozpoznamy na podstawie wyglądu szyjki macicy. Aby sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia, należy wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!