Jak wygląda zabieg konchoplastyki?

Mam przerosnieta malzowine nosowa, i po konsultacji laryngologicznej wymaga ona konchoplastyki. Mieszkam w Niemczech, ale ze strachu zrezygnowalem z zabiegu. Mam potezne stany lekowe zwiazane z niedroznoscia nosa, a co za tym idzie ekstremalnymi i niekontrolowanymi napadami paniki. Boje sie, ze po zabiegu niedroznosc nosa bedzie sie utrzymywala i w zaden sposob nie bede mogl temu zaradzic. Sama mysl o tym prowadzi do strasznych lekow. Tutaj moje pytanie. Jak mozna zoperowac malzowine nosowa, aby po zabiegu miec chociaz w minimalnym stopniu drozny nos. Calkowita blokada oddychania nosem aktywuje moja fobie. Z gory dziekuje za odpowiedz i ewentualne propozycje rozwiazan.

Szanowny Panie,
Bardzo Panu współczuję przeżywanego cierpienia. Jako psycholog jestem szczególnie poruszona faktem, że od tak długiego czasu mierzy się Pan z tak intensywnym lękiem wywołanym poważną sytuacją somatyczną. Prawdę mówiąc, biorąc pod uwagę Pana zdrowotną sytuację jestem pod dużym wrażeniem, że udaje się Panu tak dobrze funkcjonować.
Wyobrażam sobie, że przy tak poważnych obawach, decyzja o operacji jest niezwykle trudna. Jednocześnie jej brak skazuje Pana na przedłużające się cierpienie. Zdecydowanie w takiej sytuacji warto poszukać sposobu, dzięki któremu mógłby Pan chociażby czasowo zaznać uczucia spokoju oraz ulgi. Zdecydowanie sugeruję skierowanie się do specjalisty. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która ukierunkowana jest na szybkie i efektywne leczenie objawów lękowych. Ten rodzaj psychoterapii uczy pacjenta samodzielnego kontrolowania lęku i radzenia sobie z napływającymi emocjami oraz myślami. Nie mam wątpliwości, że będzie Pan w stanie znaleźć dla siebie odpowiedniego terapeutę w Niemczech, gdyż jest to bardzo popularna tam metoda terapii.
Życzę powodzenia.

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od zachęcenia Pana do rozważenia rozmowy/pracy terapeutycznej, celem nabycia umiejętności poradzenia sobie z objawami lękowymi około zabiegowymi.

Serdeczności i radości dla Pana w Nowym Roku!
irena.mielnik.madej@gmail.com