Psychotesty dla kierowców, jak wyglądają, czego się spodziewać

Witam. Mam w niedługim czasie do zaliczenia psychotesty dla kierowców. W związku z tym mam takie pytanie: jak wyglądają te badania? Co się podczas nich sprawdza? Domyślam się, że głównie chodzi o szybkość reakcji, jaką kandydat wykazuje, ale też zapewne o badania psychologiczne. Czy ktoś może powiedzieć, jak one wyglądają? Czy będę o coś pytany, czy raczej będzie to test pisemny? Czy gdzieś można znaleźć psychotest online na kierowcę, aby móc się jakoś przygotować? Interesuje mnie też badanie wzroku (sprawdzanie widzenia stereoskopowego) jak to wygląda, na czym polega? Czy powinienem wziąć ze sobą okulary, które noszę, ewentualnie szkła kontaktowe, czy będą zbędne podczas tych psychotestów na kierowcę, bo będą mi dobierać właściwe szkła? Dużo tych pytań, ale zależy mi aby te testy na kierowcę dobrze i pozytywnie zaliczyć. Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Badanie widzenia stereoskopowego jest elementem badania okulistycznego. Przeprowadza się je za pomocą różnego rodzajów testów, jednym z nich jest badanie na tak zwanym synoptoforze, które pozwala na ocenę percepcji, fuzji i stereoskopii. Służy do tego także tak zwany Test Muchy, który umożliwia szybką i prostą ocenę głębokości percepcji stereoskopowej. Jest to nie tylko badanie przesiewowe, ale pozwalające także na dokładną ocenę zaburzenia.

Witam, badanie widzenia stereoskopowego jest przeprowadzane za pomocą stereometru. Jest to ocena widzenia przestrzennego, czyli prawidłowego określania odległości od obiektu, co jest niezbędne w pracy kierowców, operatorów wózków jezdniowych, pracowników wysokościowych, operatorów dźwigów, suwnic, pracowników obsługujących urządzenia w ruchu, instruktorów i egzaminatorów. Osoba badana siada jak najdalej od urządzenia. Ma za zadanie za pomocą przycisków znajdujących się na pilocie, ustawić trzy znajdujące się w urządzeniu pręty w jednej linii. Ruchome są dwa skrajne, których odległość, na bliż i dal, ustawia się względem środkowego który jest nieruchomy. Wynik badania zależny jest o dokładności z jaką osoba badana jest w stanie ustawić pręty jak najbliżej siebie.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl