Jak wyglądają wizyty u psychologa?

Witam, ostatnio zacząłem chodzić do psychologa z depresją i załamaniem pewną sytuacją życiową, i wygląda to trochę inaczej niż sądziłem bo myślałem że Pan Psycholog mi doradzi i pomoże się "pozbierać" a wygląda to jak spowiedź:Ja przychodzę,mówię co mi leży na sercu a Pan psycholog zapisuje w kartę i po 30min. idzie ze mną do rejestracji umówić kolejną wizytę. Czy tak wyglądają wizyty u Psychologa? Czy jednak dobrze sądziłem i się nie pomyliłem a wizyta powinna wyglądać inaczej?

Witam,

scenariusz wizyty u psychologów mogą wyglądać różnie, zależnie od nurtu, w jakim pracuje dany specjalista. Zazwyczaj trwają 50 minut. Profesjonalnie pracujący psycholog jest świadomy tego, z jakimi emocjami może dla pacjenta wiązać się korzystanie z jego usług i w związku z tym zrobi wszystko, aby zapewnić w gabinecie jak największe poczucie bezpieczeństwa, stworzyć atmosferę sprzyjającą rozmowie na nawet najtrudniejsze tematy. To co ‘pracuje’ w terapii, to przede wszystkim relacja między terapeutą a klientem. Proszę zastanowić się, czy nie warto kolejnego spotkania ze swoim terapeutą poświęcić na rozmowę o swoich wątpliwościach, potrzebach i oczekiwaniach wobec wspólnej pracy – być może szczera rozmowa pomoże Państwu pójść krok dalej we wspólnej pracy. Proszę pamiętać, że celem terapii nie jest otrzymanie od psychologa gotowych recept i rad, jak żyć, żeby być szczęśliwym. Może Pan jednak oczekiwać, że wkładając wysiłek w proces terapeutyczny, znajdzie Pan odpowiedź na te pytania - niezbędnym czynnikiem do tego efektu jest jednak zaufanie do terapeuty.

Pozdrawiam
Elwira Chruściel

Dzień dobry, pisze pan o wizycie u psychologa, nie psychoterapeuty. Psycholog i psychoterapeuta to nie są tożsame pojęcia. Czy uczestniczy pan w psychoterapii czy korzysta pan z pomocy psychologicznej - warto wyjaśnić te kwestie. Co do psychoterapii wizyty trwają zazwyczaj 45 - 50 min, odbywają się raz w tygodniu, myślę, że żaden terapeuta niezależnie od podejścia nie doradzi panu co ma pan robić, z kolei terapeuci np. behawioralno - poznawczy mogą zastosować pewne ćwiczenia, narzędzia pomagające radzić sobie z objawami. Zachęcam do omówienia tych kwestii z prowadzącym psychologiem. Pozdrawiam.

Witam,

trudno jednoznacznie określić to jak powinna czy nie powinna trwać sesja u psychologa czy psychoterapeuty. Wiele zależy od tego w jakim podejściu ów psycholog czy terapeuta pracują. Inaczej będzie wyglądała sesja u terapeuty behawioralno-poznawczego, inaczej u psychodynamicznego. Wydaje się jednak ważne aby pamiętać, że nawet po wielu latach spędzonych w terapii u jednego terapeuty czasem mimo kilku sesji w tygodniu, zawsze sesje będą się różnić od siebie.
Wydaje się także ważne to jakie są Pana oczekiwania i wyobrażenia na temat takich spotkań oraz to czy w gabinecie jest przestrzeń na to by te kwestie omawiać z psychologiem/terapeutą.

Pozdrawiam,

Zachęcam przede wszystkim do omówienia otwarcie swoich wątpliwości z tym psychologiem. Na przykład warto zapytać, na co się umówiliście (czyli jaki jest kontrakt?): na doraźne konsultacje czy na psychoterapię? Co ma być efektem tych spotkań? Ile czasu zajmie cały proces? W jakim nurcie pracuje ten specjalista? (od tego zależy w dużym stopniu przebieg każdej sesji).

Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/