Jak wyjść z diety i uniknąć efektu jojo?

Odchudzam sie rok. Z wagi 80kg (158cm)teraz 48kg. Od pazdziernika (waga 60kg) mialam 530kcal. Od grudnia dodaje po 50kcal/m-c. Obliczylam ze dieta trwala 8m-cy wiec wychodzenie tez powinno tyle trwac , a ze nie chce utyc , w sierpniu chce osiagnac 1100kcal (PPM 1220kcal). Unikam tluszczy. Dodaje weglowodany zlozone (na sniadanie 25g gorskich platkow ,5g otreb pszennych, 2sniadanie 1/2kromki razowca , na obiad 30/40g suchej kaszy itp) .Czy to nie za duzo wegli?Jak uniknac jojo? Co z tluszczami?

Witam, bardzo niska kaloryczność diety na poziomie 530kcal jest szkodliwa dla zdrowia jeżeli stosowana jest przez czas dłuższy niż 3 tygodnie. Dieta o tak niskim poziomie energii powinna być właściwie zrównoważoną (pod względem składników pokarmowych) mieszanką przemysłową. Stosuje się ją na przemian z tygodniowymi dietami zmodyfikowanymi (zawierają również produkty konwencjonalne). Z diety poniżej 800kcal wychodzi się przez 2 tygodnie. Trzeba wiedzieć, że podczas znacznego deficytu kalorycznego, albo stosowania diety niskowęglowodanowej zasoby glikogenu maleją, co powoduje, że więcej białek rozpada się dostarczając organizmowi energii. Aż połowa wagi straconej pochodzi wtedy z ubytku białek (mięśni). To z kolei spowalnia metabolizm. Bezpieczna dieta odchudzająca nie powinna zawierać mniej kalorii niż PPM. Radziłabym skorzystać z fachowej pomocy dietetyka i nie przeprowadzać na sobie eksperymentów. Serdecznie pozdrawiam, Anna Brinken

Dzień dobry. Zachęcam do bezpośredniej wizyty u dietetyka, który ustali Pani plan żywienia. Dieta 530 kcal jest niedoborowa zarówno w energię jak i wszelkie składniki odżywcze, co prowadzi do pogorszenia kondycji organizmu. Zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Nie wiem co Panią skłoniło do zastosowania tak niskokalorycznej diety. Od razu przestrzegam przed tego typu głodówkami ponieważ zwalniają one metabolizm i właśnie najczęściej kończą się efektem jo-jo. Nigdy więcej nie powtarza Pani tego błędu! Bezpieczne wychodzenie z diety do dodatek ok 100kcal tygodniowo. Bardzo dobrze że dodaje Pani węglowodany złożone ponieważ stanowią one główne źródło energii i tym sposobem przyspieszy pani swój metabolizm. Na kolacje póki co zjada Pani posiłek bez węglowodanów. Dodaje Pani również tłuszcze roślinne nienasycone np pochodzące z oliwy z oliwek, orzechów itp. Mam nadzieje że uda się Pani uniknąć powrotu kilogramów. Powodzenia!

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Przy tak drastycznym ograniczniu kalorii w diecie, nie ma większego znaczenia co się je, bo można jeść same torty i też się utraci wagę. Oczywiście pomijamy tu aspekt zdrowotny. Niestety musi się Pani liczyć z tym że efekt jojo może nastąpić ponieważ organizm bedzie teraz "odrabiał" straty.Powolne dodawanie kalorii może ten efekt złagodzić a nawet zatrzymać, ale pytanie się otwiera nowe: co ze zdrowiem.? Przecież tłuszcze też są konieczne. Cała gospodarka hormonalna opiera się na tłuszczach, więc należy je spożywać. Pytanie tylko ile i jakie? Aby to praqwidłowo określić i ustalić odżywianie zgodne z metabolizmem, energetyką,, niedoborami składników odżywczych i wieloma innymi rzeczami najlepiej byłoby wykonać badanie "Analizy pierwiastkowej włosów" (więcej na www.arkadia-klinika.pl) Dopiero po takim badaniu jesteśmy w stanie prawidłowo dobrać odżywianie i suplementację aby efekt jojo nie miał miejsca.
Pozdrawiam.