Jak wykryć ciało obce w jamie brzusznej?

Witam! Chciałabym uzyskać poradę, jakie badanie należy wykonać, aby wykryć ciało obce w jamie brzusznej. Od ponad 20 lat mam ciągle takie objawy - ból brzucha w części dolnej, podwyższone OB. Od kilku lat (może 5) pojawiają mi się różne wypryski na częściach łonowych, z których po wyciśnięciu wydziela się biała, cuchnąca maź. Jestem po operacji cysty ok. 35 lat temu, szew poprzeczny bardzo nisko, z którego bardzo długo w dużych ilościach wyciskałam tę białą maź, ostatnio pokazuje się również w małych ilościach. Miałam również dwa cesarskie cięcia 24 i 22 lata temu. Właśnie po ostatniej, czyli od 22 lat mam takie dolegliwości. Ostatnio miesiąc temu dostałam gorączki ok. 40 st., oczywiście ból brzucha i OB 116. Aktualnie OB wynosi 50 i nadal występują takie ćmiące bóle brzucha, zwłaszcza w bezruchu, szczególnie po nocy. Przyczyn podwyższonego OB szukam od dawna, oczywiście w chwilach natężenia dolegliwości i kiedyś któryś z lekarzy zasugerował, że być może w trakcie operacji pozostawiono jakiś wacik. Dziękuję.

Witam serdecznie!

Sytuacje takie jak pozostawienie ciała obcego w organizmie chorego zdarzają się niezwykle rzadko. Jeżeli jednak zdarzyłoby się to podczas operacji jamy brzusznej, z pewnością szybko doszłoby do objawów zapalenia otrzewnej, co z kolei jest sytuacją zagrażającą życiu i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Gdyby jakimś cudem do zapalenia otrzewnej jednak nie doszło, podejrzewam, że pozostawiony element obrósłby tkanką łączką i uległ otorbieniu.Właściwie jedynym badaniem, które pozwoliłoby na wykluczenie obecności obcego ciała jest tomografia komputerowa jamy brzusznej.

Przewlekłe dolegliwości bólowe po operacji (zwłaszcza, kiedy jak w Pani przypadku było ich kilka) mogą wynikać natomiast ze zrostów w jamie brzusznej, które pociągając elementy krezki jelit czy otrzewnej pobudzają receptory bólowe i czuje Pani dyskomfort. Co do zmian skórnych trudno mi się ustosunkować. Może warto pobrać z nich wymaz do badania bakteriologicznego aby wykluczyć infekcję bakteryjną.

Trzycyfrowe OB to jednak niepokojąca sytuacja. OB jest wyznacznikiem stanu zapalnego i może wskazywać na infekcję, ale jego poziom wzrasta także w chorobach nowotworowych. W diagnostyce stanu zapalnego z pewnością przydatne jest badanie morfologii krwi (ocena czy podwyższonemu poziomowi OB towarzyszą np. zmiany w ilości białych krwinek, co mogłoby sugerować infekcję).

Proponuję także koniecznie diagnostykę jamy brzusznej ze względu na opisywane przez Panią objawy (może być internista lub gastroenterolog), a także wizytę u ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie