Jak wyleczyć duże, ropne zmiany okolic intymnych?

Witam, od wielu lat (zaczęło się w wieku dojrzewania z czasem nasiliło się) na wewnętrznej stronie ud (rzadko) głównie na skórze okalającej wejście do pochwy, robią mi się duże, zaczerwienione (czasem sine) zmiany wypełnione ropą. Ropa jest głęboko pod skórą w kieszonkach, kilka kieszeni w jednej zmianie, ropy nie widać przez skórę, czuć, że znajduje się głęboko, nie da się jej wycisnąć. Zmiana jest bolesna w dotyku, twarda i napięta z czasem jak ropa się wchłania bolesność znika, używam maści, przyspiesza trochę gojenie, ale jednak zmiany te bardzo powoli znikają. Często zostają po nich blizny, dręczą mnie czasem co miesiąc, czasem co 2-3. Golę się, ale tylko wyłącznie przy użyciu kremu do depilacji, nie używam maszynki do golenia, używam tylko kosmetyków przeznaczonych do higieny intymnej. Nie wiem jak się pozbyć tych paskudztw, proszę o pomoc. Czy to jest azs? Pozdrawiam, kerkia

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisane przez Panią zmiany raczej nie wskazują na atopowe zapalenie skóry. W jego przebiegu zajęte są głównie fałdy zgięciowe, twarz i szyja. Dodatkowo może obejmować grzbietowe powierzchnie dłoni i palców oraz plecy.
Zmiany mają najczęściej charakter złuszczających się ognisk na rumieniowym podłożu.

W Pani przypadku najprawdopodobniej dochodzi do zaczopowania gruczołów znajdujących się w tej okolicy a następnie ich nadkażenia - konieczne jest potwierdzenie tego w badaniu (u ginekologa i dermatologa) i być może wskazane jest leczenie farmakologiczne.
Wystąpienie zmian może nasilać nienaturalna i nieprzewiewna bielizna.

Jeżeli problem tak często nawraca warto wykonać również podstawowe badania laboratoryjne - morfologia krwi obwodowej, badanie ogólne moczu, poziom cukru we krwi.

Pozdrawiam