Jak wyleczyć dziecko z lunatykowania?

Witam, mam 8-letnią córkę, która zaczęła strasznie lunatykować. Zdarza się to codziennie lub co dwie noce. Przychodzi, mówi, że chce z nami spać i jak się kładzie, zaczyna się trząść i krzyczeć, że się boi. Rano tego nie pamięta. Zdarza się też, że przychodzi do salonu i kładzie się na kanapie. A także, że mówi jakieś różne historie. Już nie wiem, co mam robić. Chowamy klucze, żeby nie wyszła. Ja sama zaczynam już źle sypiać, bo muszę spać czujnie, nasłuchując, co może zrobić. Dodam tyle, że jej tata też lunatykuje, ale bardzo rzadko. Liczę na jakąś radę. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Lunatykowanie dość często występuje u dzieci, co jest związane z niedojrzałością układu nerwowego i najczęściej mija z wiekiem. Epizody często występują o tej samej porze, więc można spróbować wybudzić dziecko ok. kwadrans wcześniej i ponownie uśpić, nie należy natomiast budzić dziecka w trakcie epizodu. Ważne jest zabezpieczenie łóżka barierkami oraz mieszkania - nie należy zostawiać otwartych okien i drzwi.

Lunatykowanie może zwiększać swoją częstotliwość, gdy dziecko przeżywa stres (jak np. przeprowadzka, zmiana szkoły, rodzinne konflikty). Wówczas należy starać się zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa (np. przez wspólne spędzanie czasu, rozmowę). Warto również zadbać o ruch na świeżym powietrzu, relaks i stałe pory kładzenia się na nocny spoczynek.

Serdecznie pozdrawiam