Jak wyleczyć nadciśnienie tętnicze?

Mam 15 lat i od pewnego czasu mam wysokie ciśnienie, tak od 7 miesięcy. Czuję silne uciski w głowie. Dodam też, że nie jestem otyła, nie palę, nie piję, ćwiczę regularnie, natomiast w rodzinie mam dziadków z nadciśnieniem. Gdy z rana wstaję i trochę dłużej pośpię, czuję silny ból głowy i jestem cala rozpalona, ciężko mi jest wstać, gdy zjem z rana śniadanie, kręci mi się w głowie i jestem bardzo rozpalona. Parę miesięcy temu jak wracałam z miasta dopadło mnie silne kłucie w sercu, musiałam usiąść i się skulić, żeby chociaż trochę przestało boleć i po godzinie mi przeszło. Dodam też, że byłam u kardiologa w marcu 2009 r. i powiedział mi, że nic mi nie jest, gdyż wcześniej byłam bardzo osłabiona. Mierzyłam dzisiaj ciśnienie w południe i wyniosło one 140/90, puls 104, a gdy godzinę temu zmierzyłam, wyniosło 159/99, puls 121, jeszcze tak wysokiego nie miałam, zazwyczaj mam w granicach 140/90, minimum 130/90. Dodam też, że mam anemię.

Witam serdecznie,

wysoki puls może być spowodowany anemią. Dopóki nie zostanie to wyrównanie może utrzymywać się przyspieszone bicie serca. Jednak nie tłumaczy to podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego krwi.

W około 90 proc. nadciśnienie tętnicze nie ma uchwytnej przyczyny i mówimy wówczas o nadciśnieniu samoistnym. Ale najpierw należy poszukać w Pani przypadku skąd się biorą te nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego krwi. Może to być spowodowane np. zaburzeniami hormonalnymi czy też schorzeniami nerek.

Proponuję pomiar wartości ciśnienia tętniczego krwi 2 x dziennie oraz zanotowanie tych pomiarów. A następnie należy udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, aby tam wykonać podstawową diagnostykę. Być może wskazana będzie ponowna konsultacja kardiologiczna.

Natomiast gdyby wartości ciśnienia tętniczego krwi były wysokie lub pojawiły się inne niepokojące objawy, np. bóle w klatce piersiowej, należy natychmiast udać się do lekarza.

Pozdrawiam