Jak wyleczyć nerwicę i uczucie derealizacji?

Wszystko było w porzadku do czasu kiedy nerwica powróciła ze zdwojoną sila,a do tego pojawiła sie okropna się derealizacja.Mam silne bole somatyczne,które powodują napiecie w ciele.Właśnie kończę studia i mam wejść w nowy etap w życiu co jest dla mnie przerażające.Czuję jakbym zatracila 100% poczucie bezpieczeństwa.Dodam,ze miałam bardzo trudne dziecinstwo.Obecnie mam okropne problemy ze skupieniem uwagi,koncentracja,czuję jakbym była w swoim lekowym świecie.

Witam,
Niestety tak bywa, że problemy nerwicowe powracają przy okazji kolejnych stresujących wydarzeń. Etap zakończenia studiów to jeden z przełomowych momentów w życiu, który może powodować obawy o to co dalej i jak sobie poradzę. Bezpieczna do tej pory sytuacja zmienia się w nieznaną, to nowe wyzwanie, nad którym nie mamy jeszcze kontroli. To naturalne, że się wtedy denerwujemy i czujemy mniej pewnie, ale jeśli towarzyszą Pani silne objawy i to dłużej niż kilka dni/tygodni, a do tego mogą być zwiastunem nawrotu nerwicy to polecam zgłosić się do specjalisty – psychiatry lub psychoterapeuty. Psychoterapia powinna pomóc nie tylko poczuć się lepiej w tym momencie, ale też nauczy Panią jak radzić sobie z takimi sytuacjami w przyszłości, żeby ograniczyć nawracanie silnych objawów. Polecam terapię poznawczo-behawioralną, która pomoże w pierwszej fazie ograniczyć lęk, derealizację i objawy somatyczne, a następnie nauczy się Pani jak podchodzić do takich zmian życiowych, aby mniej stresowały.

Witam, warto by było skorzystać z pomocy psychologa i jeżeli nie jest Pani pod opieką lekarza psychiatry, warto by było się skonsultować ze specjalistą. Napisała Pani że kończy Pani studia i zaczyna nowy etap w życiu. Może to dodatkowo wzbudzić wątpliwości i pewne obawy co do przyszłości. Ważne aby otrzymała Pani pomoc, wsparcie, ponieważ w tym momencie nałożyło się wiele spraw w Pani życiu którymi może czuć się Pani przytłoczona. W rozmowie z psychologiem będzie mogła Pani poruszyć nurtujące Panią tematy. Stopniowo, w trakcie terapii, krok po kroku odzyskać kontrolę, poczucie bezpieczeństwa. Przesyłam link gdzie znajdzie Pani informacje o poradniach i gdzie dowie się Pani więcej o możliwości wsparcia:
http://mops.com.pl/kontakt/dzialy/osrodek-interwencji-kryzysowej/
https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne
Pozdrawiam

Witam Panią,
Doświadczania z dzieciństwa, szczególnie relacje z bliskimi osobami, mają silny wpływ na to jak postrzegamy siebie, swoje zasoby, ograniczenia, na ile mamy zaufanie do siebie i do świata. Trudne doświadczenia z dzieciństwa, o którym Pani wspomina, mogły przyczynić się do tego, że w momencie przechodzenia między kolejnymi etapami życia zaostrzają się nierozwiązane konflikty wewnątrzpsychiczne, a to powoduje objawy nerwicowe. Myślę że bardzo ważne jest aby tym trudnym dla siebie okresie życia skorzystała Pani z pomocy psychoterapeuty. Terapia daje szanse nie tylko pozbycia się objawów ale wypracowania konstruktywnych i trwałych sposobów radzenia sobie, głębszego zrozumienia siebie w kontekście doświadczeń z dzieciństwa, uadekwatnienie samooceny, budowanie poczucia sprawstwa i poczucia bezpieczeństwa i realizacje innych celów, w zależności od potrzeb.
Natomiast jeżeli nasilenie objawów znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, dodatkowo warto skorzystać z konsultacji psychiatrycznej.
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Bukowska
http://www.psychologlublin24.pl