Jak wyleczyć nerwicę natręctw u 28-latka?

Moi drodzy, witam Was serdecznie. Coś mnie u mnie niepokoli, więc pozwolę się skonsultować.  Leczyłem się w swoim życiu i na nerwice natręctw i na depresję. Ostatni rok, czy dwa był już bardzo dobry w porównaniu do wcześniejszych.  Coś mnie jednak niepokoi. Podam Wam kilka przykładów z mojej głowy.  Jadę samochodem, nie zauważając zakazu wjazdu wjeżdżam w uliczkę - moje głowa przez całą resztę wieczoru "a co jeśli ktoś nagrał, wrzuci do internetu i wszyscy będą się śmiać?" - mimo świadomości, że zapewne nie, to jednak się zamartwiałem.  Zrobiłem tam coś głupiego, lekko kompromitującego w życiu i kolejny lęk - "a co jeśli mój szef się dowie, że zrobiłem coś takiego i mnie zwolnią?" - i znów pare dni myśli o tym Mam już nawet lęk przed kolejnym lękiem. Na zasadzie: pewnie zaraz znów coś mnie zdołuje i to, że teraz jest dobrze się posypie i znów będzie źle.  Czytam sobie książke o OCD i zacząłem się zastanawiać, czy to nerwica natręctw i myśli kompulsywne ciągle, czy już jednak nerwica lękowa i znów trzeba iść po pomoc...

Witam Pana,
OCD jest chorobą, tak jak inne zaburzenia lękowe, wymaga systematycznego, kompleksowego leczenia, włączając psychoterapię w paradygmacie poznawczo - behawioralnym. Charakterystyczne dla OCD są natręctwa; myśli natrętne, czyli obsesje i kompulsje (czynności neutralizujące lęk). Jako obsesje rozumiemy też wyobrażenia i impulsy nawracające, uciążliwe, trwające przynajmniej ponad godzinę dziennie, w ostatnich 2 tygodniach, stanowią źródło cierpienia, strach przed zagrożeniem lub niebezpieczeństwo zagrażające osobie, która przejawia obsesje lub "coś" może być spowodowane jej udziałem, wymagające natychmiastowego odczarowania "rytuałem" - czyli czynnością natrętną - zachowanie kompulsyjne. Obserwuje się uczucie wewnętrznego i psychicznego napięcia. Obserwuje się zależność pomiędzy natręctwami i objawami depresyjnymi. W Pana przypadku ważna jest szczegółowa diagnostyka i ukierunkowane leczenie, pomoc można uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ) lub prywatnie, zalecana jet konsultacja psychiatryczna/psychoterapeutyczna. Należy określić, który rodzaj zaburzenia dominuje i zastosować odpowiednie leczenie, wskazana jest psychoterapia.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś
psychologbw@gmail.com
tel.: 696450393

Witam, jeżeli pojawiają się wątpliwości proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą i rozwiać wszelkie wątpliwości, oraz z pomocy psychologicznej i psychoterapii aby radzić sobie z lękiem, trudnościami na co dzień.
Pozdrawiam