Jak wyleczyć perzewlekłe zapalenie pochwy?

Mam pytanie dotyczące przewlekłego zapalenia pochwy, z którym walczę od ponad 10 lat. Infekcja nasila się tuż po menstruacji tj. wpierw występuje swędzenie, pieczenie, a potem albo rybi zapach lub serowe upławy. Najczęściej używam do leczenia maści C****** lecz to tylko przygasza chorobę, która w następnym miesiącu powraca. Najgorszy z tego jest fakt, że każde skorzystanie z nieswojej toalety lub gdy znajomi skorzystają z mojej (a jej nie umyje przed użyciem) kończy się zapaleniem. Dotychczas żaden lekarz nie potrafił mi pomoc, ponieważ jak już pisałam wszystkie kuracje lekowe były tylko na miesiąc i później koszmar od nowa. Teraz z mężem staramy się o dziecko i okazało się, że mam jeszcze publicystyczne jajniki. Nie wiem czy to wszystko ma jakiś związek? Jak to wyleczyć raz na zawsze? Może mi ktoś pomóc?
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zespół policystycznych jajników nie ma wpływu na nawracające infekcje. Typowymi czynnikami mogącymi wywoływać stany zapalne dróg rodnych rodnych jest nieprawidłowa higiena osobista (w Pani przypadku szczególnie trzeba zwrócić uwagę w czasie trwania miesiączki), noszenie syntetycznej bielizny, obniżenie odporności, dieta bogata węglowodany i przetwory mleka, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Z Pani opisu wynika, że zamiennie dochodzi do infekcji bakteryjnych (rybi zapach) i grzybiczych (serowata wydzielina z towarzyszącym świądem).
W celu obniżenia ryzyka ponownego zakażenia radziłabym przestrzegać wymieniony powyżej czynników, umówić się na wizytę u ginekologa ze zrobieniem posiewu w celu leczenia celowanego (Pani doraźne leczenie klotrimazolem niestety może wywołać oporność na ten lek), podmywanie się płynami przeznaczonymi do higieny intymnej.

Pozdrawiam