Jak wyleczyć problem z dużą depresją nawracającą jesienią?

Mam 22 lata, mam problem z duża depresją nawracającą jesienią. Leczyłam się dwukrotnie w wieku 14 a potem 17 lat. Mam myśli samobójcze, które pogłębia fakt ze nie moge mieć dzieci z powodu wtórnego braku miesiączki, którego przyczyny nie można wykryć. W zeszłym roku poszłam do psychiatry, dostalam tabletki i skierowanie na psychoterapię ale potem stwierdziłam ze poradzę sobie samą. Minął rok, wiosna i latem było ciut lepiej ale teraz jest jeszcze gorzej niż rok temu. Nie wiem co robić, planuje samobójstwo ale nie chce zostawiać chłopaka choć boję się ze i tak mnie zostawi z powodu niepłodności choć twierdzi ze ja jestem najważniejsza i nie musimy mieć dzieci. T erapeutka do której chodziłam jako nastolatka przez 4 lata wyjechała do innego miasta a rozpoczyna nie terapi u innego terapeuty wydaje mi się bez sensu. Co powinnam zrobić?

Witam!
Proszę podjąć leczenie: farmakoterapia i psychoterapia. Jeżeli epizody depresyjne pojawiają się tylko jesienią i zimą to należy rozważyć próbę fototerapii, przynajmniej jako uzupełnienie terapii. Moim zdaniem należy uzupełnić diagnostykę testami projekcyjnymi - być może jest w tym duży składnik osobowościowy. Należy kontynuować dalszą diagnostykę hormonalną - nie tylko idzie o zaburzenia miesiączkowania, ale nawet o przyczynę depresji i to nie tylko o efekt psychologiczny.
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.

Depresja, obojętnie czy jesienią czy inną porą roku, to choroba. Jeśli choroba to idziemy do lekarza, a lekarzem specjalista od depresji jest lekarz psychiatra. Nie można leczyć się samemu, albo wmawiać sobie, że jakoś to będzie i czekać nic nie robiąc. Pisze pani o myślach samobójczych. To bardzo niebezpieczne. W tym momencie jest pani najważniejszą kobietą na świecie. Dotknęła panią choroba, ale to nie jest koniec świata. Trzeba iść do lekarza i zacząć się leczyć. Psychiatra jest lekarzem i rozpocznie farmakoterapię, a w odpowiednim momencie skieruje do psychologa. Zmiana psychologa jest przykra, ale możliwa. Ma pani dla kogo żyć. Dla siebie !!! Proszę mi obiecać, że jutro pójdzie pani do lekarza psychiatry, a jeśli tam będzie kolejka to do lekarza rodzinnego. Trzymam kciuki :) ( na stronie nfz wykaz poradni zajmujących się psychiatrią: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne )

Dzień dobry!

Zdecydowanie dobrą drogą jest kontynuowanie kontaktu z lekarzem psychiatrą i podjęcie psychoterapii, także jeśli miałaby nawiązać kontakt z nowym terapeutą. To Pani zaleta, cenna umiejętność, że zna Pani historię swojej choroby, zastanawia się Pani nad jej przyczynami, mechanizmami, potrafi Pani przewidywać zmiany swojego nastroju... Proszę to wykorzystać i skorzystać z leczenia.

Pozdrawiam!

Koniecznie należy podjąć psychoterapię i/lub konsultację z lekarzem psychiatrą (szczególnie w przypadku nasilonych myśli samobójczych).
Rozpoczęcie nowej psychoterapii nie jest pozbawione sensu. Jest to nawrót Pani choroby, a Pani sama zmieniła się w tym czasie i zmaga się teraz także z innymi zagadnieniami niż w poprzedniej psychoterapii. Jeśli poprzednie psychoterapie były skuteczne, pomogły Pani w jakimś stopniu, warto jeszcze raz nawiązać relację terapeutyczną i pracować nad sobą. Zachęcam do leczenia, szczególnie, że okres jesienny jest okresem zdarzających się nawrotów i pogorszenia nastroju. Poprawa i odzyskanie radości życia jest możliwe. W procesie psychoterapii można je osiągnąć szybciej.

Witam, psychoterapia jest niesłychanie ważna. Nowy psychoterapeuta z pewnościę
podejmie kontynuację nurtu, który Pani kiedyś pomógł. Może Pani też poprosić
swoję byłą terapeutkę o zarekomendowanie kogoś.
Na jesienną depresję trzeba stosować odpowiednię dietę bogatę w minerały szczególne magnez, jeść dużo potraw przyprawianych na ostro/ bardzo ostro z chili i szafranem.
Jeżeli czekolada to też z chili.
Poza tym na jesienną depresję mogą pomóc naświetlania specjalnymi lampami - ta procedura jest masowo stosowana w Norwegii. Pozdrawiam miło