Jak wyleczyć się z depresji?

Od 5 klasy podstawówki choruję na depresję... teraz mam 17 lat i nie czuję się wcale lepiej, mimo że przyjmuję leki i chodzę na terapię... nic mi się nie chce i nic mnie nie cieszy... a wszystko przez moich rówieśników... którzy mi robili wiele przykrości... dodam, że miałam już próby samobójcze... co będzie dla mnie najlepszą terapią?

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
jeśli po tylu latach leczenia terapia i leki nie powodują powrotu do zdrowia, warto pomyśleć o zmianie lekarza i leków. Pamiętaj, że przepisane leki należy przyjmować według ścisłych zaleceń lekarza. Warto zasięgnąć porady, co może obniżać skuteczność ich działania, być może istnieje jakiś czynnik zakłócający.
Nie wiem, na jaką terapię chodzisz w tej chwili. Dobre i szybkie efekty przynosi terapia poznawcza, która uczy, jak radzić sobie z problemami i opanować sytuacje, które wcześniej sprawiały duże trudności. Taka terapia skupia się przede wszystkim na teraźniejszości i ma na celu zmianę sposobu myślenia. Osoby w depresji mają tendencję do negatywnych automatycznych myśli, które utrzymują ten stan. Terapeuta pomaga zidentyfikować takie myśli i przeformułować je.
Najważniejsze jest to, żebyś nie zrażał się do leczenia i je kontynuował. Nawet jeśli nastąpi poprawa, warto pamiętać o kontrolnych wizytach u psychiatry.
Pozdrawiam serdecznie