Jak wyleczyć się z kompulsywnego objadania się?

Witam, mam problem, obawiam się, że ciepię na kompulsywne objadanie się. W tygodniu ograniczam jedzenie, pilnuję tego co jem, chodzę na siłownie, czasami nawet się głodzę, jednak gdy zjeżdżam do domu ( studiuje i tylko na weekendy wracam do domu) wtedy zaczyna się piekło. Jem wszystko jak popadnie, w ogromnych ilościach, najlepiej w ukryciu. Nie mogę się powstrzymać. Wiem, że dawno powinnam przestać, ale to jest silniejsze. O ilości zjadanych słodyczy nie wspomnę. Jak mogę się z tego wyleczyć?

Katarzyna Ciuchta Dietetyk, Bielsk

Witam,

O kompulsywnym objadaniu się mowa wtedy, gdy spożywa się pokarmy nawet po zaspokojeniu uczucia głodu. Ciężko postawić u Pani jednoznaczna diagnozę, szczególnie na forum. Na te przypadłość wpływa dużo czynników psychologicznych. Nie wiadomo, czy ulega Pani słabej woli i w domu rodzinnym wiedząc, że lodówka pełna jest smakołyków po prostu nie może się im Pani oprzeć, czy faktycznie jest tutaj podłoże psychologiczne. Co do głodzenia się o którym Pani wspomniała, na pewno nie jest to dobra metoda i skutkuje właśnie takim rzucaniem się na jedzenie, gdy nadarzy się ku temu okazja. Proszę stosować zbilansowana dietę a nie głodówki, szczególnie przy aktywności fizycznej. Myślę, że powinna Pani odwiedzić najpierw psychologa, psychoterapeutę i jeśli on wyklucz u Pani czynniki psychologiczne, dopiero później udać się do dietetyka po plan żywieniowy.

Pozdrawiam

Witam

Jedzenie kompulsywne to naprawdę poważny problem, którego leczenie wymaga pomoc specjalisty m.in. psychologa, dietetyka. Aby mówić o zaburzeniu odżywiania jakim jest kompulsywne objadanie się należy spełnić kilka poniższych kryteriów (wg. DSM-5):
a.powtarzające się epizody kompulsywnego jedzenia (tak samo jak w bulimii)
b.epizody gwałtownego objadania się związane są z trzema (lub więcej) z następujących zjawisk:
- jedzenie znacznie szybciej niż normalnie.
- jedzenie aż do uczucia przepełnienia.
- jedzenie dużych ilości jedzenia, gdy nie czuje się fizycznie głodnym.
- jedzenie w samotności z powodu wstydu.
- uczucie wstrętu do samego siebie, depresji, lub winy po przejedzeniu.
c.wyraźne cierpienie dotyczące obżarstwa.
d.napady kompulsywnego objadania się co najmniej raz w tygodniu przez 3 miesiące.
e.gwałtowne objadanie się nie jest związane z powracającym stosowaniem niewłaściwych zachowań kompensacyjnych.
Jakie są przyczyny?
a. psychologiczne - niska samoocena, brak akceptacji własnego ciała, stany depresyjne
b. biologiczne - uszkodzenie układu ośrodkowej regulacji apetytu
c. socjokulturowe - wzrost atrakcyjności cielesnej współczesnej kultury zachodniej, nacisk na szczupłe i wysportowane ciało
Jak wyleczyć się z kompulsywnego jedzenia?
W kompleksowej terapii - prawidłowe odżywianie i zmiana nawyków żywieniowych powinna zostać potraktowana priorytetowo. W szczególności zasadne staje się wyeliminowanie niekonwencjonalnych metod redukcji masy ciała. Bardzo korzystna jest konsultacja u Dietetyka, podczas której chory otrzyma konkretne wskazówki dotyczące właściwego odżywiania się, związane przede wszystkim z regularnymi odstępami czasowymi pomiędzy posiłkami, kalorycznością i właściwym składem odżywczym spożywanych posiłków.

Zespół gwałtownego objadania się to niewątpliwie choroba powodująca przyrost masy ciała, prowadząc do nadwagi czy otyłości. Na początku jednak warto spróbować zastosować zasady przytoczone poniżej:
- zapisywanie wszystkiego co zostało spożyte w ciągu dnia
- nie spożywanie posiłków oglądając telewizje
- zaleca się staranne przeżuwanie jedzenia
- ograniczenie zakupu produktów wysoko przetworzonych - stanowiących pokusę
- wdrożenie aktywności fizycznej pomaga uregulować nasz ośrodek sytości
- emocje takie jak: stres lub smutek - kontrolować nie zajadać ich, a odreagować w inny sposób: spacer, ćwiczenia fizyczne, ulubione hobby
- nauczyć się być cierpliwym
Kompulsywne jedzenie można wyleczyć, należy jednak pamiętać iż, wychodzenie z uzależnienia jakim jest jedzenie należy do długotrwałego procesu. Nie wolno jednak poddawać się przy pierwszej okazji. Zdrowe odżywianie to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!