Jak wyleczyć silną nerwicę z atakami paniki?

Witam, na wstępie chciałam zaznaczyć że od paru lat borykam się z silną nerwicą z atakami paniki. Od pewnego czasu jednak weszła ona na nowy poziom - boję się jeść. Mam zwężony przełyk (genetycznie) i często się krztuszę, a kilka razy się już zadławiłam. Koszmarnie boję się jeść i nigdy nie robię tego gdy nie ma w pobliżu kogoś znajomego. Skutkuje to w tym że coraz mniej jem (z piciem wody też mam problem). Czy mogę jakoś to wyleczyć? Utrudnia mi to życie. Dziękuję z góry za pomoc!

Dzień dobry. Pisząc o nerwicy i atakach paniki nie wspomina Pani czy korzysta Pani z jakiejkolwiek pomocy specjalisty w tym zakresie. Nie ma bowiem wielkich szans na to, że bez profesjonalnej pomocy opisywane objawy ustąpią. Bardzo prawdopodobne jest, że będą się nasilać. Jeżeli jest Pani pod opieką psychologa proszę zwrócić się do niego z prośbą o wsparcie, może konieczne byłoby wprowadzenie zmian w dotychczasowej pracy terapeutycznej. Wszystko o czym Pani pisze można poddać oddziaływaniom psychologicznym i zapanować nad sytuacją. Proszę nie zwlekać z szukaniem pomocy. Pozdrawiam.

Witam,

jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Zaburzenia lękowe, w tym ataki paniki,
nie tylko dezorganizują życie ale też przynoszą
poczucie niepewności i zagubienia, ograniczają
niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie
w społeczeństwie, zabierając tym samym
całą radość życia.
Poza tym stres i przykre doświadczenia związane
z przełykaniem wywołały u Pani bezpodstawny,
a jednak dla Pani przeraźliwy lęk przed jedzeniem.
Na nerwicę lękową i ataki paniki jest tylko jeden
sposób – należy je wyleczyć.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć ataki paniki
i nerwicę lękową należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno
z objawami jak i przyczynami lęków
oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl