Jak wyleczyć zmiany trądzikowe?

Witam, Mam 18 lat. Od około 4 lat zmagam się z trądzikiem. Jest to w większości trądzik grudkowo-zaskórnikowy. Po próbach wyleczenia trądziku "w domu", niespełna rok temu udałam się do dermatologa. Przez dwa miesiące zażywałam antybiotyk Tetralysal. Efekty kuracji były naprawdę zadowalające - cera wyglądała o niebo lepiej. Niestety, nie pozbyłam się w tej kuracji mojego największego wroga - łojotoku. Stąd więc, po dwóch tygodniach przerwy i niepełnym wyleczeniu trądziku, w szczególności czoła, pani dermatolog przepisała mi Izotretynoinę - Izotek. Po dwóch miesiącach zażywania, skóra w ogóle już się "nie świeciła", włosy wyglądały świetnie nawet po 4 dniach bez mycia, a przede wszystkim moja cera była w świetnym stanie i wszędzie mogłam wychodzić bez makijażu, bo wspaniale się z tym czułam. Niestety, skutki uboczne Izoteku - wiecznie popękane usta, krew z nosa, liszaje na rękach i wiele innych, spowodowało, że pod koniec kwietnia na wizycie, zrezygnowałam z dalszej kuracji Izotretynoiną. Pani dermatolog kazała mi więc zrobić około miesięczną przerwę i zacząć stosować Epiduo krem. I tutaj zaczęły się problemy. Po wyjściu z gabinetu spanikowałam, że "moja skóra" nie przeżyje lata, a ja będę musiała siedzieć w domu. Postanowiłam więc nie wykupić recepty. Cera była w dobrym stanie, ale teraz niestety - jak mi się wydaje - trądzik powraca. Wyczuwam początkowe grudki w charakterystycznym miejscu - tylko po jednej stronie brody. Jest ich też więcej na czole i przybywa zaskórników. Stąd moje pytanie: co powinnam zrobić? Spróbować nie dać dopuścić do powrotu trądziku w tak strasznym stanie, stosując dostępne, naturalne środki - o ile taki istnieją :) Wrócić po Epiduo, czy może poszukać rady u innego dermatologa? Z góry dziękuję za zrozumienie i odpowiedź.

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.