Jak wymóc pomoc na dorosłym dziecku?

Witam syn 19 lat , studiuje 2 razy w tyg.Poniedz. i Piatek na codzien od wtorku do czwartku nie poczuwa sie do obowiazku aby cokolwiek zrobic w domu ,od czasu do czasu sprzata tylko swoj pokoj bo jak to mowi lazienka czy kuchania nie interesuja go aby sprzatac nie pracuje na ogol siedzi po nocach przed kompem a potem spi do 12 czy 14 ,wieczorami w tygodniu wraca pozno bo przewaznie czas spedza z kolegami lub na skate parku jednym slowem dom traktuje jak hotel.Tlumaczenia nie daja rezultatu
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Miłość od pierwszego wejrzenia częściej przytrafia się mężczyznom

Dzień dobry. 19 letni syn jest już dorosłym mężczyzną. Na wychowanie i tłumaczenie jest czas, gdy dziecko jest małe. Na obecnym etapie trzeba uznać go za wychowanego, a efekty wcześniejszego podejścia obserwujemy teraz. Czy wcześniej syn miał obowiązki domowe, a zaprzestał ich wykonywania wraz z pójściem na studia ?
Rozumiem, że tak zachowujący się współmieszkaniec jest trudny, i podejrzewam, że kosztuje to Panią dużo złości, nerwów a może i łez.
Pisze Pani, że syn spędza wieczory i noce przed komputerem i odsypia w dzień. Może być tak, że syn jest uzależniony od komputera, internetu...
A może robi tam coś bardzo dla niego ważnego, decydując się poświęcać noce, spać w dzień i jest z tego zadowolony. Tego nie wiem.
Świetnie, że spędza czas z kolegami ! To bardzo ważne, że syn ma grupę rówieśników, z którymi dzieli pasje, zainteresowania.

Skupmy się na tym, co jest dla Pani trudne, czyli brak (ograniczony zakres) pomocy z jego strony.
Proponowałabym spisać na kartce, czego oczekuje Pani od syna, aby czuć się dobrze, komfortowo w tej relacji (np. myjesz podłogę raz w tygodniu, zmywasz po sobie naczynia itp). Następnie spisać, jak się Pani czuje, gdy syn tego nie robi. I jako trzeci podpunkt proszę o napisanie na kartce - co się stanie, jeśli syn nie podejmie współpracy ( konsekwencje - pieniężne, inne, coś Co Pani robi dla syna). 2 krokiem jest spokojna rozmowa z synem ( wtedy, kiedy on i Pani ma czas) o oczekiwaniach, uczuciach, konsekwencjach. Zachęcam, aby spokojnie, jasno przedstawić swoje oczekiwania, nie przybierając formy narzekania, obrażania syna.
Warto mówić "Ja czuję się" "Ja chciałabym", zamiast "Ty zawsze.." Ty nigdy" co jest odbierane jako atak i powoduje agresję u drugiej osoby.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w rozmowie. Maria Łucjan mariakmiec0@gmail.com

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty