Jak wyregulować gospodarkę fosforanowo-wapniową?

Witam, 7 lat temu przeszłam strumectomię, przypadkowo usunięto przytarczyce. Biorę 4000 mg węglanu wapnia, 500ug alfacalcidiolu, Obecnie Ca 2,26, fosforany 1,54, magnez 0,88, wit D 16, hemoglobina glikowana 7,25%, krzywa cukrowa 5,5 do 10 po 2 godz. , anemia mikrocytarna, poziom Fe 5,3. Jak wyregulowaćgosodarkę fosforanowo-wapniową? Czy ma ona wpływ na wchłanianie żelazai/lub poziom glukozy? Poszukuję specjalisty w Krakowie, który poprowadzi moje leczenie. Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam

Witam. Przede wszystkim powinna Pani zwiększyć ilość suplementowanego alfadiolu - takie modyfikacje należy prowadzić jednak pod kierunkiem endokrynologa. Anemia i graniczny poziom glukozy we krwi raczej nie wiążą się w zaburzeniami gospodarki mineralnej. Konieczne jest wprowadzenie suplementacji żelaza oraz poszukiwanie przyczyn anemii (obfite krwawienia miesięczne, niedobory pokarmowe, choroby ogólnoustrojowe).