Jak wyszczuplić kości biodrowe?

Witam. Jestem trzynastoletnią nastolatką,moja waga wynosi 44 kg przy 165 cm.Moim problemem są biodra.Są one pokryte małą tkanką tłuszczową.Widać nawet trochę kość.I dlatego zwracam się z pytaniem, czy da się jakoś wyszczuplić moje kości biodrowe czy niestety zostaną one już takie na zawsze.Miałabym też jeszcze pytanie, jestem szczupła lecz mam trochę odstający brzuch który bardzo mnie onieśmiela.Co miałabym zrobić w jego przypadku? Moje wymiary są równe:talia-62 cm, brzuch-76cm,biodra-78 cm.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Szerokość bioder jest kwestią indywidualną, często dziedziczną i nie mamy na nią wpływu.
Aktualnie masz niedowagę, dlatego też odchudzanie nie jest wskazane. W przypadku ewentualnego nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, polecam ćwiczenia modelujące tę partię - http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch

Jesteś w czasie, gdy Twój organizm bardzo mocno się zmienia. Czy sylwetka, którą obecnie posiadasz, będzie zawsze taka sama? Ciężko powiedzieć. Rozumiem, że nie podobają Ci się Twoje biodra. Ja na Twój organizm patrzę od strony dietetyka, a nauki o zdrowiu mówią, że to jest normalne, że kobiety mają szerokie biodra i to jest najbardziej kobieca sylwetka - wąska talia i szerokie biodra. Ta tkanka tłuszczowa, która pojawia się na biodrach w czasie dojrzewania, jest tkanką szalenie istotną dla organizmu. Ma ona w przyszłości spełnić bardzo ważne zadanie - umożliwić zajście w ciążę. Rozumiem, że teraz dla Ciebie są to tak odległe i wręcz nierealne rzeczy, ale jednak taka jest fizjologia.
Odstający brzuszek - jeżeli bardzo Ci on przeszkadza (chociaż nie wiem, jak bardzo on jest odstający, ponieważ nie wiem, w którym miejscu zmierzyłaś talię,a w którym brzuch), zastosuj proste zalecenia dietetyczne:
- jadaj regularnie (nie rzadziej niż co 3,5 godziny)
- nigdy nie wychodź z domu bez pierwszego śniadania (śniadanie trzeba jeść w ciągu 1 godziny od wstania z łóżka)
- jeżeli pijesz napoje słodzone (typu cola, napoje owocowe) lub napoje energetyczne - zrezygnuj z nich
- jedz ok. 300 g owoców dziennie
- jedz orzechy i ryby - a jeżeli nie chcesz mieć ich w diecie, warto sięgnąć po 1 kapsułkę tranu lub 1 łyżeczkę oleju lnianego dziennie
- nie jedz słodkiego śniadania - odpadają płatki z mlekiem (płatki,a także musli często są dosładzane!), kanapka z dżemem itp. - jedz twarożek z warzywami, serek wiejski, jajko
- nie unikaj ryżu, kasz, makaronów (ugotowanych al dente - na pół twardo) - one pomagają schudnąć
- unikaj produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy, utwardzony tłuszcz roślinny, tłuszcz roślinny, glukozę, fruktozę
- kolację jedz do godziny 19
- pij dużo wody, szczególnie tej średniozmineralizowanej (na opakowaniach jest taka informacja)
- unikaj produktów light, fitness, fit i innych niby zdrowych rzeczy - bazuj na produktach jak najmniej przetworzonych
- nie bój się jedzenia - ograniczając jedzenie doprowadzamy nasz organizm do niedożywienia, a to jest niebezpieczne dla zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie

Witam!
Pani waga jest dość niska więc nie ma sensu aby stosować jakiekolwiek formy odchudzania. Jest Pani w okresie dojrzewania, ciało nabiera odpowiednich kształtów, dlatego jedynie zalecam aktywny tryb życia i regularne posiłki, to również wpłynie na wygląd brzuch (kilka brzuszków dziennie, napinanie mięśni brzucha - powinno dać niezły efekt).

Witam, Twoja masa ciała i wymiary są prawidłowe, nie musisz się odchudzać. Również niewielka ilość tłuszczu w ciele jest nam niezbędna  Twoje biodra mogą być nieco bardziej pełniejsze ponieważ masz taką budowę ciała. Regularne ćwiczenia będą jednak nie tylko pomoce przy wysmukleniu sylwetki, ale także dla zachowania prawidłowej masy ciała w przyszłości i zdrowia. Na brzuch polecam http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch Pozdrawiam.