Jak wytłumaczyć dziecku, że taty już nie ma?

Witam. Jestem mama 2 i pol rocznej dziewczynki. Jej tata odszedl jakis czas temu. Niedawno zwiazalam sie z innym mezczyzna corka jednak nie do konca go akceptuje. G. Jest dla niej bardzo dobry i nie probuje zastapic jej ojca jednak ona nie pozwala mu sie do siebie zblizyc. Co robic? Jak wytlumaczyc tak malemu dziecku, ze taty juz nie ma i jak przekonac ja do nowego partnera?

Dzień Dobry Pani,

Dzieci z natury są spontaniczne i otwarte na relacje, na uwagę, którą poświęca im dorosły.
Z jakiegoś powodu Pani córka nie akceptuje Pani partnera.

Zachęcam Panią do bardziej wnikliwego przyglądania się reakcji córeczki na partnera, a nie do przekonywania córki do nowego partnera.

Życzę Pani i córeczce dużo radości,
Irena Mielnik-Madej

Witam, córka potrzebuje czasu żeby poradzić sobie ze stratą i zaakceptować Pani nowego partnera. Jej tata odszedł. Czy utrzymują Państwo jakiś kontakt, czy zupełnie zniknął z Państwa życia? Pani partner nie próbuje zastąpić córce ojca, stara się o dobry kontakt z dzieckiem. Najważniejsze być dla córki wsparciem, zapewniać że jest kochana, że to decyzja rodziców, że nie jest to jej wina. Gdy będzie gotowa zaufać kolejnej osobie w jej życiu na pewno to okaże. Gdy rodzice się rozstają zostaje naruszona jedna z podstawowych potrzeb - potrzeba bezpieczeństwa. W związku ze zmianami w życiu dzieci odczuwają niepokój, rozdrażnienie, smutek, złość, a także silną tęsknotę za utraconym rodzicem. Myślę, że warto by było aby Państwo skonsultowali się z psychologiem dziecięcym. Dłuższa rozmowa na pewno pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości, zrozumienia świata dziecka. Pozdrawiam serdecznie