Jak wytłumaczyć mamie, że chcę wyprowadzić się z mężem i synem do miasta oddalonego o 20 km?

witam, mam prawie 40 lat, mieszkamy z mężem i synem w tej samej miejscowości co moi rodzice, ale od dłuższego czasu chcemy się wyprowadzić do oddalonego o 20 km miasta . Moja mama , kiedy powiedziała jej o tym pomyśle , absolutnie nie chce o tym słyszeć ;-) , robi mi wyrzuty ,ze JĄ zostawiam , że jak tak mogę i takie tam różne bezsensowne rozmowy. Nasza decyzja jest już nieodwołalna. Jak to jej wytłumaczyć ? bo już naprawdę tracę cierpliwość i mam nadszarpane nerwy. Magda.

Psychologia

Mam wrażenie, że Pani relacja z mamą była dotychczas bardzo bliska, dlatego też mamie trudno zaakceptować rozłąkę z Panią i obawia się samotności. Z pewnością mają Państwo powody by się wyprowadzić i te powody jako argumenty należałoby przedstawić mamie, poza tym 20 km to nie jest duża odległość (ok 30-40 min samochodem), więc może za jakiś czas gdy już się Państwo urządzą będzie można zaprosić mamę w odwiedziny. Z czasem być może mama zaakceptuje Państwa decyzję, a do tego czasu warto traktować ją z większą wyrozumiałością, gdyż być może to lęk przed samotnością wzmaga jej obawy.

Dobry wieczór. Z Pani wypowiedzi wywnioskowałam, że decyzja o zmianie miejsca zamieszkania już zapadła i teraz zależy Pani na uzyskaniu akceptacji dla tej decyzji ze strony Pani mamy. Proszę się zastanowić, do czego otrzymanie tej akceptacji jest Pani potrzebne. Obawia się Pani, że jeśli Pani nie ulegnie namowom w znaczący sposób wpłynie to na relacje między Panią a Pani mamą? Jak mogłaby się ta relacja zmienić? Niestety, na zmianę stanowiska mamy ma Pani ograniczony wpływ. Może Pani tłumaczyć i przytaczać argumenty, ale to czy Pani mama uzna je za wystarczające, zależy od niej. Może warto rozważyć szczerą rozmowę z mamą, w trakcie której zaznaczy Pani, że decyzja została podjęta i nie ma możliwości jej zmiany. Być może Pani mama obawia się zmiany, warto ustalić, co w tej zmianie budzi lęk. Pozdrawiam serdecznie