Jak wytłumaczyć nadopiekuńczej babci, że jej zachowanie jest nie właściwe?

Mam 24 lata i od dwóch lat jestem niezależna finansowo. Mieszkam z moją mamą i dziadkami. Nie mogę już dłużej znieść tej sytuacji. Moja babcia chce wiedzieć wszystko, potrafi podsłuchać każdą moją rozmowę przez telefon. Nie mogę wyjść z domu, uprzednio nie informując gdzie idę, z kim, po co itd. Po powrocie jestem bombardowana serią pytań, typu jak było, kto był, a jakie ta koleżanka ma mieszkanie. Gdy próbuję nie opowiadać szczegółowo, tylko powiedzieć że było ok, babcia twierdzi że jestem zła, zdenerwowana, coś mi się nie udało. Gdy zamykam się wieczorem w swoim pokoju, potrafi bez pukania wejść, by pocałować mnie na dobranoc. Niejednokrotnie spokojnie mówiłam, że nie chcę tego. Niby pomagało, ale na 2, góra 3 dni. W wakacje powiedziałam że się wyprowadzam. Niby spokojnie to przyjęła, trochę płakała. Ale potem stwierdziła, że nie wie czy to się będzie finansowo opłacało, bo przecież będę co tydzień przyjeżdżała z praniem. I już zapowiedziała, że moja mama będzie do mnie co tydzień jeździła. Gdy próbowałam jej wytłumaczyć, że tego nie chce, powiedziała, że mogę się wcale nie odzywać. A jak ja się wyprowadzę, to babcia wcale mnie nie będzie odwiedzać. I jeszcze jedno. Gdy chcę coś zrobić sama, to dołoży wszelkich starań, by zmanipulować moją mamę, by np. ze mną gdzieś pojechała. No i potem wychodzi na to, że to mama chce ze mną gdzieś jechać. Np. nie mogłam sama jechać do Lublina pociągiem bo to niebezpieczne. Pomocy!

Witam,
zachęcam aby spokojnie porozmawiała Pani z mamą i babcią o tej sytuacji. Jest Pani dorosłą osobą, pracującą i potrafiącą samodzielnie podejmować decyzje.
Zapewne babcia traktuje Panią jak małe dziecko i jej zachowanie jest kierowane troską ale jeżeli jest dla Pani uciążliwe to powinna Pani to powiedzieć wprost. W pewnym momencie jest tak, że babcie zaczynają żyć życiem dzieci, wnuków i prawnuków. Wynika to z tego, że ich własne życie nie jest już takie ciekawe. Przejmują się wszystkimi drobiazgami i po prostu muszą wiedzieć wszystko o wszystkich. Myślę, że na część tych zachowań babci lepiej przymknąć oko i nie zwracać większej uwagi. Starsi ludzie są sztywni i nie potrafią się zmienić nawet po przeprowadzeniu rozmowy. Może Pani poprosić mamę aby nieco uspokajała babcię i dodatkowo tłumaczyła, że nie wymaga Pani już takiej troski jak kiedyś. Może Pani ustalić z mamą pewne granice Waszego wspólnego funkcjonowania. Ważne aby nie dochodziło do spięć i konfliktów między Wami bo ta relacja napewno jest ważna dla Was wszystkich. Powodzenia!

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wynika, że Pani Babcia, pośrednio Mama nie respektują Pani granic, pomimo Pani sprzeciwu.

Zachęcałabym Panią, by zadbać o siebie i skorzystać z pracy rozwojowej z psychologiem, by umiejętnie i skutecznie zadbała Pani o swoje potrzeby.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy/pracy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Z przesłaniem dla Pani spełnionego życia "po swojemu",
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

babcia nie potrafi zaakceptować Pani dorosłości, jest nadopiekuńcza - paradoksalnie chroni Panią przed dorosłością. Nadopiekuńczość wynika z dobrych intencji, jednak skutek jest zupełnie odwrotny, toksyczny - krzywdzący. Zalecałabym oddzielne zamieszkanie, babcia aktualnie stosuje szantaż emocjonalny, z czasem przyzwyczai się do sytuacji. Dorosłość to niezależność na płaszczyźnie finansowej, zdrowe relacje - pełne zrozumienia, wsparcia, wtedy życie staje się bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe.

Pozdrawiam serdecznie