Jak wzmocnić u 6-latka poczucie własnej wartości?

Jak wzmocnić u dziecka 6 l. poczucie własnej wartości, pewności siebie? Dziecko jest bardzo nieśmiałe, ja też taka byłam jako dziecko, mąż też jest nadal. Czy to dziedziczne może mieć po nas? Czy jesteśmy w stanie sami bez pomocy specjalisty to zrobić? W jaki sposób? Bardzo kochamy nasze dziecko.

Skorzystanie z pomocy psychologa natomiast może być także wartościowe, jeśli chcieliby Państwo coś zmienić czy sobie pomóc.

Dzień dobry!

Temperament dziecka jest wrodzony i częściowo dziedziczony. Cechy osobowości, styl bycia, mocne strony i trudności, lęki kształtują się jednak przez całe życie - przede wszystkim w okresie dzieciństwa. Można je kształtować, wpływać na nie w toku wychowania. Dziecko uczy się obserwując swoich rodziców, budując relacje z nimi, obserwując ich relacje między sobą itp. Część ludzi na świecie jest bardziej introwertycznych i nie musi być to wadą ani problemem. To że dziecko jest bardziej skupione, wyciszone, lepiej wykonuje zadania samodzielnie niż w grupie itp. może być jego atutem. Warto jednak sprawdzić, czy i jakie cechy sprawiają mu problem, utrudniają życie np. niskie poczucie własnej wartości, wycofywanie się, lęki itp. Polecam Państwu książkę "Skąd się biorą dorośli".

Pozdrawiam!