Jak zachęcić 3-letnie dziecko do malowania?

Mój prawie 3 letni synek bawi sie wszystkim ale na chwilkę?. Moze za dużo daję mu zabawek. Liczy bez problemu, zna kolory-angielskie, polskie, mowi swoje imie ,gdzie mieszka ile ma lat(2 latka mial to juz potrafił sie przedstawic) alfabet zna caly, zaczyna czytac : kot, pies, dom ,noga, tata, babcia. Pod tym względem jest bardzo zdolny. Duzo poswięcam mu czasu. Lecz np: nie ma za bardzo ochoty na rysowanie. Jak go zachęcic do tego. Czasamii bawi sie róznymi zabawkami ale na chwilke 10 minut i idzie do innej zabawy. Układa klocki, bawi sie samochodami, gra w piłkę, lgnie do dzieci, wycinamy rozne rzeczy, kleimy na kartce, bawi sie masą solną, nawleka guziczki na sznurek i tp. Jak go zachęcic do malowania .

Witam, mam poczucie, iż to bardziej Pani potrzeba niż dziecka, proszę pamiętać jeśli rozwija się prawidłowo to sam wybiera aktywności, które sprawiają mu radość, wiele dzieci woli lepić, naklejać niż rysować, należy skupić się na aktywnościach, które sprawiają synkowi plastycznie radość. Pozdrawiam serdecznie.

Trzyletnie dziecko nie ma jeszcze zdolności długotrwałej koncentracji uwagi. Umiejętność skupienia się na wybranej czynności przez 10 minut to naprawdę dużo dla takiego malucha. Zachęcanie dziecka do nowych zajęć powinno odbywać się poprzez zabawę. Jeśli synek na ten moment nie interesuje się rysowaniem kredkami, można zaproponować wspólne malowanie farbami (nauka trzymania pędzla przyczyni się do rozwoju tzw. motoryki małej, precyzji ruchów dłoni, ułatwi nabycie umiejętności prawidłowego trzymania przyborów do pisania, rysowania). Proszę dać przy tym dziecku swobodę działania, możliwość wyrażenia własnej inwencji twórczej. Proszę też nie przejmować się tym, że dziecko się ubrudzi. Najważniejsze, żeby malowanie, czy też rysowanie dawało dużo przyjemności, radości, powodu do śmiechu, żeby było okazją do bycia blisko z mamą czy też tatą. Pozytywne emocje doświadczane podczas tego typu zajęć zachęcą dziecko do powtórzenia zabawy.
Pozdrawiam serdecznie!
Karolina Drelich

Nadmiar zabawek to też nadmiar bodźców, które mogą mogą dziecko rozpraszać, dezaktywować.Proszę zwrócić uwagę na postawę dziecka, czy ona jest prawidłowa?jak siedzi przy stole?Jak trzyma sztućce podczas spożywania posiłków?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Może akurat malowanie to nie jest jego ulubiona dziedzina. Czasem nie warto zmuszać tylko powrócić do tego za jakiś czas. Zaproponować inny rodzaj malowania np
palcami, dłońmi bez użycia pędźla. Malowanie dużych powierzchni: arkusz papieru na podłodze. Czy tak jak prawdziwy artysta na sztaludze, itd
Pozdrawiam AM