Jak zachęcić dziecko do mówienia?

Witam,mój syn ma 2l i 3m-ce,w porównaniu z innymi dziećmi mało mówi.Potrafi tylko pojedyncze słowa,mówi bardzo wyraźnie,ale mało słów np.tatuś,mamuś,mama,tata,dziadek,dom,daj, niedźwiedź,ania,itp.potrafi powtarzać literki (prawie wszystkie),cyferki,ale tylko mówi 1 i 3, innych nie chce.Rozumie wszystko co się mówi do niego,jest kontaktowy,wykonuje polecenia jak o coś się go prosi,bawi się zabawkami edukacyjnymi.Nie wiem dlaczego nie chce mówić,inne dzieci mówią już pełnymi zdaniami,a on mam wrażenie,że nie chce mówić.Gdzie się z nim udać?czy to coś niepokojącego?Urodził się zdrowy,rozwija prawidłowo,zaczął chodzić mając 1 rok i 2 mies.

Witam
Rzeczywiście zgodnie z rozwojem mowy dziecko dwuletnie powinno już wypowiadać się prostymi, dwuwyrazowymi zdaniami, np. Daj pić, chce misia itp.
Jeśli syn nie ma potrzeby mówienia to warto zachęcić go do tego aranżujac typowe sytuacje, w których mowa jest konieczna.
Zachęcam do oglądania ilustracji w książeczkach, omawiania ich i zadawania prostych pytań, udawać zwierzątko wydając celowo inny odgłos aby dziecko samo mogło zweryfikować nasz błąd, dawać wybór w trakcie zabawy, posiłku oczekując odpowiedzi (np chcesz misia czy auto, chcesz parowke czy auto)
Sposobów na zachęcenie dziecka do mówienia jest na prawdę wiele jednak nie sposób ich tu wszystkich opisać. Ważne żeby robić to spontanicznie, dostosowywać do sytuacji, aby dziecko nie wyczuło nacisku bo to niestety jeszcze bardziej je zablokuje.
Dużym atutem jest fakt iż chłopiec słucha i rozumie co się do niego mówi więc na tym proszę bazować.

Zachęcam też do wizyty u logopedy, bo osobisty kontakt ze specjalistą ułatwi podjęcie skutecznych kroków, które zachęca chłopca do mówienia.
Pozdrawiam