Jak zachowywać się w stosunku do toksycznej siostry?

Mam problem z toksyczną siostrą. Obie jesteśmy dorosłe. Miałyśmy naprawdę bardzo trudne dziecinstwo i dorastanie. Teraz ona boryka się z problemem alkoholowym i nie pozwala sobie pomóc. Stała się osobą bardzo zawisntną, zazdrosną, wszystkich krytykuje, nie przebiera w słowach, wszyscy znajomi odsuwają się od niej. Ja jako siostra nie chcę tego robić, ale ona bardzo zle wpływa na moje zdrowie psychiczne. Nie radzę sobie z tym. Atakuje mnie słownie, krytykuje, poniża, stara się mnie zdołować. Co r

Witam, ma Pani, podobnie jak siostra trudna historię życia w swoim doświadczeniu. Sama Pani czuje, że pomimo chęci bycia z siostrą i pomocy, siostra tego nie chce. Potrzebuje Pani zadbać o siebie, szukać pomocy psychologicznej. Dbanie o własne zdrowie psychiczne jest w Pani interesie i nie oznacza, że Pani odwraca się od siostry, może dbając o siebie, pośrednio może Pani pokazać siostrze, że to jest droga na radzenie sobie z trudnymi doświadczeniami. Ale to przede wszystkim sobą potrzebuje się Pani zająć. Pozdrawiam

Nie może Pani zmusić siostry do podjęcia leczenia ani zmiany, jeżeli ona tego nie chce. Taka decyzja jest autonomiczną decyzją każdego z nas. W sytuacji uzależnienia, jeżeli osoby są przymuszane do podjęcia leczenia, jest ono zazwyczaj mniej skuteczne niż wtedy, gdyu to jest ich własna decyzja. To co może natomiast Pani zrobić, to zadbać o siebie, zadając sobie pytanie, czego potrzebuje Pani dla siebie. Być może lepsze, a na pewno skuteczniejsze, bedzie zajęcie się sobą i zadbanie o swoje emocje i zdrowie, zamiast pomaganie na siłę siostrze.

Witaj!

Muszę panią zmartwić , ale niewiele może pani zrobić, bo jeśli pani siostra tego nie chce, to niestety trudno będzie pani ją przekonać, a z tego co pani napisała dodatkowo wpływa to na pni psychikę . Może należałoby na jakiś czas odsunąć się, choć obserwować i w odpowiednim momencie wrócić, proszę porozmawiać osobiście z terapeutą od uzależnień w poradni zdrowia psychicznego w swoim miejscu zamieszkania. Pozdrawiam