Jak zacząć ćwiczyć?

Cześć, mam 13 lat, ważę 49 kg przy wzroście 159 cm. Od 2 lat nie ćwiczę, ponieważ zabronił mi tego lekarz. Nie mogę biegać ani uprawiać żadnych sportów, które wymagałyby pracy nóg. Nie jestem otyła, ale nie mogę się pochwalić wspaniałą figurą. Bardzo chciałabym zrzucić parę kilogramów. Sama dieta pewnie nie pomoże. Odrzuciłam wszelkie słodycze i smakołyki, staram się odżywiać prawidłowo. Najgorzej wyglądają moje uda, ale jak wyszczuplić uda, skoro nie mogę ich obciążać?

Zdarza się, że rano nie jem śniadania, ponieważ śpieszę się do szkoły. Pierwszy posiłek jem więc około godziny trzynastej. Gdy wracam do domu (ok. 17.35), mam obiad. Zazwyczaj jest to tylko drugie danie. Czasem jem jakiś owoc. Obiecałam sobie, że gdy to się skończy i będę już mogła ćwiczyć, zabiorę się za siebie. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać na samym początku, żeby się nie przeforsować? Proszę o pomoc i dziękuję za ewentualną odpowiedź. Pozdrawiam

Witam,

Nie napisałaś, jakie są powody zakazu wykonywania ćwiczeń fizycznych wydanego przez lekarza, dlatego nie mogę Ci podać przykładowych ćwiczeń. Powinnaś zwrócić się do lekarza lub rehabilitanta, który będzie znał Twoje badania.

Jeśli chodzi o odżywianie, to popełniasz kilka podstawowych błędów, m.in. spożywasz nieregularnie i zbyt małą ilość posiłków oraz nie jadasz śniadań. Jeśli skorygujesz te nieprawidłowe nawyki i będzie unikała tuczących i słodkich przekąsek, z pewnością uda Ci się stracić na masie ciała. Mimo to muszę podkreślić, że Twoja waga jest prawidłowa i nie musisz się odchudzać. Jednak zdrowe nawyki żywieniowe powinny być stosowane przez każdą osobę – szczupłą czy otyłą, bez względu na masę ciała. Zajrzyj zatem do artykułu poświęconego temu tematowi i postaraj się do niego zastosować - http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki.

Pozdrawiam