Jak zakończyć samookaleczanie się?

Mam 19lat. Od czterech lat się tnę prawie codziennie. Nie wiem czy to już uzależnienie ale nie potrafię z tym skończyć . Nie wiem jak to zrobić :( Czy w ogóle można z tym jakoś skończyć ?

Dzień dobry!

Tak, wiele osób, które - podobnie, jak Pani - samookaleczały się, wyszło lub wychodzi z tego.
Jest to jednak problem na tyle poważny i utrwalony, często wiąże się np. ze stanem depresji, że konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistycznej - współpraca i wsparcie w powrocie do zdrowia i równowagi emocjonalnej.

Proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz podjąć psychoterapię. Pomoc otrzyma Pani np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!

Dzień dobry, można z tym skończyć, oczywiście. Ale podobnie jak z wychodzeniem z nałogu może to nie być takie proste. Ludzie się okaleczają z różnych powodów. Może być to utrwalona forma zachowania. Pocięcie się daje Pani odprężenie (jak papieros), więc Pani powtarza to zachowanie. Podobnie jak z papierosami, może się to przerodzić w uzależnienie. Człowiek zaczyna popalać, wpierw papieros dziennie, a potem paczka dziennie. Może być także w ten sposób, że ból fizyczny u Pani jest próbą zagłuszenia bólu psychicznego - czemu warto byłoby się przyjrzeć. Polecam konsultację u psychologa, który mógłby Panią trochę pokierować i potowarzyszyć Pani w wychodzeniu z tego szkodliwego przyzwyczajenia.