Jak zapanować nad obsesją na punkcie odchudzania?

Witam wiem ze może to głupi problem ale mam obsesje na punkcie odchudzania ciągle mi się wydaje ze jestem gruba chociaż każdy mówi mi co innego. Wiem ze to jest problem i zdaje sobie z tego sprawę że może to prowadzić do różnych chorób ale nie potrafię nad tym zapanować . Mama 26 lat 170 cm wzrostu i ważę 60 kg. Czy można coś z tym zrobić żeby jakoś nad tym zapanować bo już mnie to męczy. Pozdrawiam

Dzień dobry, obawiam się, że nie istnieje jedna, prosta rada. Zachęcam do szybkiego skontaktowania się z psychoterapeutą zajmującym się zaburzeniami odżywiania i razem z nim przeanalizować pani problem. Może to być terapeuta pracujący w nurcie poznawczo - behawioralnym (praca bardziej na objawach) lub w podejściu psychodynamicznym (poszukiwanie i analiza przyczyn pani zachowania). Pozdrawiam.

Witam,
z opisu wynika, że Pani sposób myślenia o sobie i o swojej sylwetce trwa od dłuższego czasu. Faktycznie nadmierne odchudzanie może prowadzić do różnych chorób somatycznych, ale co ważne samo obsesyjne myślenie o wyglądzie zewnętrznym i figurze może być objawem zaburzeń odżywiania. Z tego względu warto byłoby skonsultować się ze specjalistą takim jak psycholog lub psychoterapeuta w celu dokładnego rozpoznania objawów oraz postawienia lub wyeliminowania odpowiednich diagnoz. Konsultacji może Pani zasięgnąć w ramach refundacji NFZ w Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie.
Jeśli chciałaby Pani zasięgnąć więcej informacji na temat zaburzeń odżywiania może Pani przeczytać artykuł na naszym blogu http://poznacsiebie.pl
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka