Jak zapanować nad swoimi emocjami?

Mam 20 lat. Mój problem polega na tym, że zbyt szybko się stresuję - stresują mnie beznadziejne rzeczy, np. gdy zobaczę kogoś za kim nie przepadam, kiedy mam spotkać się z koleżankami, a wiem, że one mogą wyglądać ode mnie lepiej - ogólnie stresuję się przy osobach, które uważam za atrakcyjniejsze ode mnie, chociaż nie jestem najgorsza, nie narzekam na brak zainteresowania swoją osobą. Czasami jadąc w metrze stresuję się, że ktoś się do mnie odezwie, a ja zaraz zrobię się czerwona, nie potrafię panować nad nerwami. Z drugiej strony czasami jest całkiem inaczej: chodzę rozśpiewana, wesoła, niczego się nie obawiam, nic nie jest w stanie zepsuć mi humoru, jest po prostu bosko, sama siebie nie poznaję po prostu wszystkie problemy znikają i jestem wesołą, rozgadaną, odważną dziewczyną. I tak siebie podziwiam, bo od kilku tygodni nie palę, a kiedyś przed stresującą sytuacją musiałam namiętnie spalić jednego papierosa, ale doszłam do wosku, że i bez tego jakoś sobie radzę. Czasami po prostu brak mi chęci na cokolwiek, brak mi motywacji, żeby iść kopic sobie super ciuch, a potem narzekam, że nie mam się w co ubrać. Wstydzę się czasami wielu rzeczy. Dziwi mnie to, że te nastroje nie są zawsze negatywne - co to możne być? Pragnę umieć zapanować nad swoimi emocjami.
20 LAT ponad rok temu

Witam!

Problemy, które opisuje Pani w liście prawdopodobnie mają związek z zaniżoną samooceną. Porównywanie siebie do innych, lęk przed tym, że nie sprosta się wymaganiom innych ludzi, że będzie wyglądała Pani gorzej niż koleżanki ma związek z niskim poczucie własnej wartości.
Proszę zwrócić uwagę, że w chwili gdy "docenia" Pani samą siebie, bo np. ładnie Pani wygląda, lepiej się czuje to wzrasta Pani samoocena. Warto, aby przyjrzała się Pani swoim emocjom do samej siebie. Bez pokochania siebie, zaakceptowania siebie nie będzie Pani w stanie poprawić swoich relacji z innymi.
Proponowałabym, aby zrobiła sobie Pani dzień dla siebie; aby mogła Pani zaobserwować w jaki sposób Pani funkcjonuje, jakie ma nastawienie do siebie, etc. Proszę wypisać cechy, które Pani lubi u siebie i mogą być atutem w relacjach z innymi. Oprócz tego, wypisać cechy, które chciałaby Pani zmienić i zastanowić się w jakim sposób mogę to zrobić. Pomocne są warsztaty rozwijające własne "Ja", do uczestnictwa w których bardzo Panią zachęcam.
Pozdrawiam