Jak zapobiec agresji u dziecka?

Witam mam córcię która urodziła się 3.02.2013 ma 20 msc od jakiegoś czasu strasznie się złości wtedy bije szczypie i gryzie jak mogę zapobiec skutecznie takim zachowaniom i czym są lub mogą być one spowodowane. Proszę o pomoc nie wiem jak temu zapobiec córci tłumaczę że tak nie można że to mnie boli staram się też pokazać na niej że o nie jest przyjemne ale ją to bawi. Proszę o pomoc i Pozdrawiam Monika

Nie ma możliwości zapobiec takim zachowaniom. Są one wpisane w naturalny rozwój dziecka; prawie wszystkie maluchy prędzej czy później wypróbowują agresywny sposób radzenia sobie z "przeciwnościami". Jednym wystarczy jednorazowe upomnienie, innym trzeba... kilka tysięcy :) Dzieciom, które szybko uczą się mówić, łatwiej jest "załatwiać" różne trudne sytuacje bez uciekania się do ręko- i usto-czynów. Jednak dwudziestomiesięczne dziecko ma niewiele możliwości pokazania swojej frustracji, gniewu, sprzeciwu.
Nie ma innej rady, tylko zakazywać (krótko i prosto), odsuwać, powstrzymać fizycznie. Pokazywanie jej, jak to boli, raczej nie ma sensu - nie zrozumie, dlaczego mama ją krzywdzi. Ale proszę jej pokazywać swój ból mimiką, pokazać ślad po ugryzieniu, wyrazić słowami swoje oburzenie, tonem głosu pokazać że sprawa jest poważna. I tak wiele, wiele razy...

http://www.krakowpsycholog.com.pl/