Jak zapobiec AZS u dziecka?

Moje roczne dziecko ma stwierdzone AZS i drapie się od kiedy posiadłości taką umiejętność, nawet w chwilach gdy na ciele nie ma wysypki. Słyszałam, że przy tej chorobie jest to możliwe. Jednak zastanawiałam się czy jest taka możliwość, że to jest np. tik nerwowy, bo najczęściej drapie się gdy się denerwuje lub jest śpiący. Zdarza się że w takich chwilach potrafi naderwać sobie uszy tak je drapie i ciągnie.Jak temu zaradzić?

Niestety nie można zapobiec AZS, ale stosując odpowiednią profilaktykę można w znacznym stopniu złagodzić objawy. Bardzo ważna jest prawidłowa i regularna pielęgnacja skóry z zastosowaniem emolientów czyli preparatów nawilżająco- natłuszczających przeznaczonych dla skóry atopowej, których rolą jest przywracanie prawidłowej funkcji skóry i uzupełnienie brakujących elementów. Regularne ich stosowanie działa także p / świądowo.
Świąd to bardzo duży problem u dzieci z AZS, na który niestety leki p/świądowe praktycznie nie działają lub działają bardzo słabo, bo tak jak Pani zaobserwowałam swędzenie skóry najczęściej pojawia się lub nasila pod wpływem emocji (gdy dziecko jest rozdrażnione, zmęczone, nie może zasnąć itp.), dlatego jedyne leki, które się sprawdzają to czasem stosowane na noc preparaty o działaniu p/ świądowym i uspokajającym. Lekarze przepisują je jednak tylko w sytuacjach bardzo nasilonych zmian uniemożliwiających sen i normalne funkcjonowanie dziecka.