Jak zapobiec depresji poporodowej?

Moja siostra miała depresję poporodową. Teraz ja jestem w ciąży i zastanawiam się, co mogę zrobić, żeby także mnie to nie spotkało? I czy w czasie karmienia piersią można przyjmować łagodne leki poprawiające nastrój, takie jakie można kupić bez recepty?

KOBIETA ponad rok temu

- Wcześniej przebyte zaburzenia nastroju
- Używki - alkohol, palenie papierosów
- Pogorszenie stanu zdrowia
- Młody wiek matki
- Małe wsparcie społeczne, brak pracy, niskie zarobki, niski poziom wykształcenia
- Brak partnera
- Wielodzietność
- Konflikty rodzinne
- Ambiwalentny stosunek do ciąży
.
W okresie ciąży oraz karmienia piersią w zasadzie nie zaleca się stosowania jakichkolwiek leków (w tym ziołowych, „delikatnych”). Decyzję o ewentualnym wdrożeniu farmakoterapii można podjąć po wnikliwej analizie indywidualnego przypadku ciąży i konsultacji lekarskiej. Zawsze należy rozważyć ewentualne korzyści i straty (w tym ryzyko negatywnego działania leku na dziecko). Jako swoistą profilaktykę można potraktować zdrowy tryb życia i dbanie o dobre samopoczucie przyszłej mamy, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.