Jak zapobiec postępowaniu chondromalacji rzepki?

Witam. Mam chondromalację 3 stopnia prawej rzepki. Wczoraj przeszłam zabieg artroskopii, kolano było czyszczone, chrząstka "szlifowana", usuwano części chrząstki które dostały się między części stawu (tak powiedział lekarz, który operował). Ostrzegł mnie jednak, że chondromalacja może postępować/odnawiać się. Moje pytanie brzmi: Jak temu zapobiec? Jak długo i w jaki sposób oszczędzać nogę? Co z jazdą rowerem, częstym wchodzeniem po schodach czy z przysiadami? Proszę o poradę.

Może Pani się wspomóc dietetycznie przyjmując duże ilości kolagenu w różnych postaciach, nie tylko tabletkach (potrawy z żelatyną). To może złagodzić objawy ale nie usunie w całości