Jak zapobiec powikłaniom w cukrzycy?

Witam mam pytanie odnośnie cukrzycy. Od ponad 12 lat choruję na cukrzycę staram się ją kontrolować stosuję dietę uprawiam sport i badam się regularnie ale kiedy byłam mała tak nie było. Nie dbałam o siebie i stąd moje pytanie czy nawet jak teraz tego nie robię to czy wystąpią u mnie powikłania cukrzycy i jeżeli tak to czy można temu jakoś zapobiec?Ale proszę nie piszcie mi że źle robiłam nie dbając o siebie bo zdaję sobie z tego sprawę chcę tylko znaleźć odpowiedź na moje pytanie.

Witam,

najważniejszą profilaktyką jest utrzymywanie względnie stałego poziomu cukru ew krwi poprzez dietę i odpowiednią aktywność fizyczną.
czym lepiej jedno z drugim ze sobą współgra tym ryzyko powikłań cukrzycy jest mniejsze.

Zapraszam do siebie na ocenę diety: Witam,

nie ma konkretnej diety wpływającej na podniesienie się poziomu testosteronu, więc mogę Panu jedynie podpowiedzieć co jeść, aby waga nieco spadła.

Może Pan jeść owszem warzywa (ok. pół kilograma/dzień), owoce (2-3 szt.), chudy nabiał (3-4 porcje) + mięso - najlepiej chude lub dowolne ryby. Unikałabym na pewno soi i produktów sojowych (np. mleko sojowe, bo one mogą w pewnym stopniu zachwiać równowagę hormonów w org.).

Dokładne ilości można określić na podstawie wywiadu żywieniowego, do którego zapraszam: http://food-diet.pl/artykul/151/38/oferta_dla_osob_z_chorobami_cywilizacyjnymi

Pozdrawiam
Ewa Ceborska

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.