Jak zapobiegać wysychaniu błony śluzowej w ustach?

Wysychanie mojej blony sluzowej w ustach ma miejsce glownie w godzinach nocnych. Czy w tej sytuacji powinnam wyjmowac protezy na noc i czy przed snem plukac jame ustna slona woda ? niekiedy budze sie ze sztywnym jezykiem z przesuszenia , jak zapobiegac najprosciej w domowych warunkach ?

W miarę upływu lat zmniejsza się ilość wydzielanej śliny. Błona śluzowa wysycha też przy spaniu z otwartymi ustami. Zaleca się częste zwilżanie jamy ustnej wodą, ssanie kostki lodu, popijanie podczas jedzenia i mówienia, unikanie napojów zawierających kofeinę i alkohol oraz palenia tytoniu, a także stosowanie nawilżaczy w mieszkaniu, zwłaszcza w nocy. Zaleca się usunięcie z ust protez i przechowanie ich w roztworach odkażających. Można też stosować substytuty śliny dostępne w aptekach. Można też smarować wargi i język wazeliną lub gliceryną. Preparaty te zapobiegają wysuszaniu i pękaniu błony śluzowej. Pozdrawiam