Jak zaprzestać kompulsywnego jedzenia?

Nie wiem co robić...wszyscy pewnią pisza tu to samo, ale nie moge przestać jeść. Są dni, kiedy jem poprawnie, 5 zdorwych posiłków, co 3 godziny, i wszystko jest w porządku. Do momentu, w którym dopada mnie stres i jem, żeby się uspokoić...a to powoduje, jeszcze gorszy nastrój, albo kiedy zbliża się weekend, wtedy dostaje jakiegoś szału i jem wszystko! potrafię zjeśc tyle co przez cały tydzien, zazwyczaj sa to oczywiscie słodycze, masło, białe pieczywo, majonez..wszystko co niezdrowe.co robić?

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Kompulsywne jedzenie to zadanie dla psychologa. Ze strony diety można spróbować:
- w ogóle nie kupować niezdrowego jedzenia; kiedy nie mamy w domu paczki czipsów, nie zjemy jej; warto też zlikwidować najbardziej kuszące produkty jak pieczywo i słodycze
- zapełnić lodówkę nieprzetworzonym, świeżym jedzeniem (warzywa, jaja, mięso, ryby, orzechy, tłusty nabiał), wtedy w razie napadu głodu zje Pani jajka z łososiem, zamiast batonika ;)
- warto zastanowić się, jakie zdrowe przekąski Pani lubi (np. ulubiona sałatka, jakieś śledziki, nadziewane papryczki, jogurt z owocami, orzechy)i przygotować je sobie wcześniej, aby w razie potrzeby po nie sięgać
- warto ograniczyć w diecie węglowodany, na co dzień, to obniży poziom cukru we krwi, co zapobiega skokom poziomu cukru - częstego winowajcy napadów głodu
- polecam też zadbać o ogólne odżywienie, jeść produkty geste odżywczo
- warto pić tran i zadbać o odpowiedni poziom witamin i minerałów (polecam suplementację witaminą D3, C, magnez)
- wprowadzić jakąś formę aktywności fizycznej, takiej, która sprawia przyjemność, stosować regularnie :)
- spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, obcować z przyrodą i łapać każdy promień słońca
- nie bać się zdrowych tłuszczy w diecie - masło, oliwa, olej kokosowy, unikać rafinowanych olejów roślinnych
- polecane diety "gotowe" - paleo i LCHF: http://www.dietdoctor.com/wp-content/uploads/2011/03/LCHF-dla-poczatkujacych_PL.pdf
Pozdrawiam